site.btaЗащо Тръмп наказва Република Южна Африка и кои са африканерите, на които иска да предостави бежански статут
![Защо Тръмп наказва Република Южна Африка и кои са африканерите, на които иска да предостави бежански статут](/upload/10655017/43d41607e3484f8b8259018ceaf5d777--0--3c6c0fdffcce4eb1bec15e7f34f4f9bd.jpg?l=1000)
![Защо Тръмп наказва Република Южна Африка и кои са африканерите, на които иска да предостави бежански статут](/upload/10655017/43d41607e3484f8b8259018ceaf5d777--0--3c6c0fdffcce4eb1bec15e7f34f4f9bd.jpg?l=1000&original=)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изпълни обещанието си да накаже Република Южна Африка (РЮА), като снощи подписа указ за преустановяване на всякаква помощ за страната заради закон, позволяващ отчуждаването на поземлената собственост, който според Белия дом дискриминира бялото малцинство в страната.
Администрацията на Тръмп твърди, че законът за отчуждаване на поземлена собственост, който РЮА неотдавна прие, е "откровено" дискриминационен спрямо нейните бели африканери (потомци на европейски, предимно на холандските колонизатори – бел. ред.). Администрацията на Тръмп заяви, че южноафриканското правителство позволява насилствени нападения срещу земеделски общности на африканери.
Вашингтон също така обвини Република Южна Африка, че подкрепя "лошите играчи" на световната сцена, включително палестинската въоръжена групировка "Хамас", Русия и Иран.
Разпределението на земите в РЮА е сложен и изпълнен със силни емоции въпрос с расов привкус в продължение на повече от 30 години от края на системата на апартейд и управлението на бялото малцинство през 1994 г.
Въпросът беше поставен в центъра на световното внимание, след като Тръмп и близкия му съюзник, роденият в РЮА Илон Мъск, който оглави новосъздаденото Министерство на правителствената ефективност (DOGE), критикуваха политиките на южноафриканското правителство като насочени срещу бялото малцинство, понякога с неверни твърдения.
Кой е законът, на който Тръмп се позовава?
Новият закон за отчуждаването дава на южноафриканското правителство възможност да отчуждава земя от частни лица, но само ако това е в обществен интерес и при определени условия. Тръмп се позова на него миналата неделя, когато за първи път обяви намерението си да преустанови финансирането за РЮА.
Тръмп заяви, че правителството на РЮА извършва "ужасни неща" и подчерта, че поземлената собственост се конфискува от "определени класи". Това не е вярно и дори групите в РЮА, които оспорват закона, твърдят, че не е било конфискувано никакво поземлено имущество. Южноафриканското правителство твърди, че правото на частна собственост е защитено, а твърденията на Тръмп включват дезинформация и "изкривявания".
Въпреки това законът предизвика безпокойство в РЮА, особено сред групи, представляващи части от бялото малцинство, които казват, че той ще бъде насочен срещу тях и тяхната земя, въпреки че в закона не се споменава раса.
Законът е свързан с наследството на расистката система на апартейд, по време на която се налага политика на сегрегация на чернокожото население, включително и чрез отнемане на земя, както и с предшестващия я колониализъм и е част от усилията на РЮА през десетилетията да се опита да намери начин да поправи грешките на историята.
По време на апертейда земята на чернокожите е била отнемана и те са били принуждавани да живеят в райони, предназначени за хора, които не са част от бялото малцинство. Сега белите съставляват около 7 процента от 62-милионното население на Република Южна Африка, но притежават 70 на сто от частната земеделска поземлена собственост и правителството твърди, че това неравенство трябва да бъде преодоляно.
Кои са африканерите?
Африканерите са група бели южноафриканци, произхождащи главно от холандски заселници, пристигнали преди около 370 години. Те говорят африкаанс, един от 11-те официални езика в РЮА, и съставляват голяма част от селските земеделски общности в страната.
Африканерите са в основата на режима на апартейд и напрежението между някои техни групи и политическите партии на чернокожите се запазва и след него, въпреки че РЮА до голяма степен успява да помири многобройните си расови групи и повечето африканери се смятат за част от новата държава.
Някои примери за африканери, придобили международна популярност, са боецът по смесени бойни изкуства Дрикус Дю Плеси, играчите на голф Ърни Елс Люис Остхойзен, както и актрисата Чарлийз Терон.
Според администрацията на Тръмп указът е насочен към сериозните нарушения на правата на човека в РЮА и в него се посочва, че южноафриканското правителство е допуснало насилствени нападения срещу фермери африканери и техните семейства. Тръмп ще обяви и програма, която ще позволи на бели южноафрикански фермери и техните семейства да се преселят в САЩ с бежански статут.
Каква е ролята на Илон Мъск в това?
Милиардерът и изпълнителен директор на технологичния гигант "Тесла" е роден и израснал в РЮА, но я напуска след завършване на гимназия в края на 80-те години на миналия век, когато страната все още е под режима на апартейд.
От години той критикува настоящето ръководство на родината си, обвинявайки го в политика срещу бялото малцинство и игнориране или дори насърчаване на "геноцид" във връзка с убийствата на някои бели фермери. Тези убийства са в центъра на твърденията на консервативните коментатори, а сега усилени от Тръмп и Мъск, че РЮА допуска извършването на нападения срещу бели фермери като средство за тяхното отстраняване.
Южноафриканското правителство осъди убийствата и заяви, че те са част от отчайващо високите нива на престъпност в страната. Експертите твърдят, че няма доказателства за геноцид и че подобни убийства съставляват много малък процент от общия брой на убийствата. Например организация, която регистрира нападенията над ферми, твърди, че през 2023 г. са били убити 49 фермери или техните семейства, докато през същата година в страната е имало над 27 000 убийства.
Тази седмица Мъск обвини РЮА, че има "расистки закони за собствеността", което е очевидна препратка към неуспеха му да получи лиценз в страната за своята сателитна услуга "Старлинк" (Starlink), тъй като не отговаря на критериите на политиката за справяне със систематичната дискриминация.
Какво ще се промени след указа на Тръмп?
Със заповедта на Тръмп се спират стотици милиони долари годишно, които САЩ отпускат на Република Южна Африка, повечето от които за подпомагане на борбата с ХИВ/СПИН. Миналата година САЩ са предоставили на РЮА около 440 млн. долара и финансират 17 процента от програмата ѝ за борба с ХИВ чрез Плана за извънредни ситуации на американския президент за помощ при СПИН.
Части от това финансиране вече бяха застрашени от замразяването на глобалната помощ на Тръмп, но сега цялата ще бъде спряна, което е сериозен удар за здравния сектор на Република Южна Африка. В страна има около 8 милиона души, живеещи с ХИВ - като 5,5 милиона от тях получават антиретровирусни медикаменти и финансирането от САЩ е жизненоважно за подпомагане на най-голямата национална програма за ХИВ/СПИН в света.
В указа се посочва също, че Република Южна Африка е заела антиамериканска позиция и дори е "водеща" по много въпроси, като в указа властта в страната е обвинявана, че подкрепя "Хамас", Русия и Иран и е твърде близка до управляващата комунистическа партия в Китай.
РЮА отдавна подкрепя палестинците и критикува Израе, като поддържа тесни връзки с Русия заради помощта ѝ в борбата с апартейда. Указът на Тръмп изглежда изисква значителна промяна във външната политика на страната, за да може помощта да бъде възобновена.
(БТА)
(Превод от английски: Симеон Томов)
/АМ/
news.modal.header
news.modal.text