site.btaЛипсата на сътрудничество между държавите с излаз на езерото Чад възпрепятства борбата срещу джихадистите
![Липсата на сътрудничество между държавите с излаз на езерото Чад възпрепятства борбата срещу джихадистите](/upload/989161/96388339f04c453bb692763260f236a9--3--a8020cceeb344cab9218d4601b748091.jpg?l=1000)
![Липсата на сътрудничество между държавите с излаз на езерото Чад възпрепятства борбата срещу джихадистите](/upload/989161/96388339f04c453bb692763260f236a9--3--a8020cceeb344cab9218d4601b748091.jpg?l=1000&original=)
Северна Африка и по-конкретно регионът Сахел южно от пустинята Сахара са обхванати от нестабилност заради присъствието на джихадистки групировки, свързани с "Ал Каида" и "Ислямска държава". Борбата срещу тях е затруднявана от нестабилната обстановка в много от страните там, слабостта на институциите, огромната, трудна за контролиране площ и пустинния терен.
Липсата на военно сътрудничество и обтегнатите отношения между държавите с излаз на езерото Чад възпрепятстват борбата срещу джихадистите, които вилнеят в региона от повече от 15 години, обобщава Франс прес.
Конфликтът, започнат през 2009 г. в Североизточна Нигерия от ислямистката групировка "Боко Харам" ("Западното образование е светотатство" на езика на народността хауса, обитаваща тази част на страната), доведе до създаването и на други джихадистки организации като "Ислямска държава в Западна Африка". Оттогава бяха убити над 40 хиляди души, а около 2 милиона бяха принудени да напуснат домовете си, в тази част от най-многолюдната държава в Африка.
"Боко Харам" загуби терен през последните години, но джихадистите продължават да атакуват редовно местни общности в Североизточна Нигерия, отбелязва АФП.
При това конфликтът придоби регионално измерение, като насилието се разпространи в съседните Нигер, Камерун и Чад, чиито граници се събират с тези на Нигерия на езерото Чад. Той причини една от най-тежките хуманитарни кризи в света, посочва Франс прес.
Австрийското обществено радио и телевизия съобщи миналия месец, че гражданка на Австрия е била отвлечена в Нигер. Съдбата ѝ остава неясна.
Около 40-те милиона души, които живеят по крайбрежието на Чад, страдат не само от насилието, превърнало езерото в своеобразен джихадистки бастион, но и от изчерпването на природните ресурси.
Водата в този естествен воден басейн е намаляла с цели 90% от 60-те години на миналия век в резултат на глобалното затопляне, но и заради лошото му стопанисване. Това постави местните жители в положение на голяма несигурност. Тя допринася за засилването на влиянието на джихадистките групировки, което на свой ред влошава още повече ситуацията в една порочна спирала.
През 2013 г. четирите засегнати страни създадоха за борба с джихадистите Смесени многонационални сили, чийто щаб се намира в столицата на Чад Нджамена. Обтегнатите отношения между тези държави обаче вредят на тази нелека коалиция.
На регионална среща на високо равнище миналата седмица в град Майдугури - столицата на щата Борно, който е "люлката" на "Боко Харам" и епицентърът на конфликта - губернаторът на чадската провинция Езеро Салех Тиджани Хагар изрази съжаление, че няма военно сътрудничество и обмен на информация между четирите страни. Нещо повече, той обвини обвини другите три държави, че позволяват на ислямистки групировки да поддържат бази на тяхна територия, откъдето да се промъкват в Чад.
Впрочем в края на миналата година Чад заплаши да напусне Смесените многонационални сили след атака, при която бяха убити около 40 негови военни, припомня АФП.
Махамаду Ибрахим Багадома, губернаторът на нигерския регион Дифа, от своя страна обвини Нигерия във вмешателство и саботаж.
След като през юли 2023 г. в Нигер бе извършен военен преврат - поредният с антизападна насоченост в бивша френска колония в Западна Африка - новите власти твърдят, че съседната държава е приела на своя територия чуждестранни войници, които да ги дестабилизират - обвинения, които Абуджа отхвърля.
Разногласията между страните от региона ще са от полза за "истинския враг" - джихадистите, предупреди обаче нигерийският президент Бола Тинубу, цитиран от Новинарската агенция на Нигерия (НАН). Той насочи вниманието към вредните последици от липсата на "сътрудничество, искреност и вярност", които са отстъпили място на "дезинформацията и лъжите, които предизвикват недоверие".
Според доклад на нигерийското разузнаване, с чието съдържание се е запознала Франс прес, западноафриканският клон на "Ислямска държава" е прогонил хората, живеещи в района на град Дамасак в щата Борно, близо до границата с Нигер, в подготовка на атаки срещу военни бази. Това подчертава липсата на сътрудничество между двете съседни страни, отбелязва Франс прес.
Ситуацията се влоши особено много след военния преврат в Нигер. Страната, наред с Буркина Фасо и Мали - други две бивши френски колонии, където бяха извършени антизападни пучове - неслучайно напусна в края на миналия месец Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) - регионалния блок, в който Нигерия - най-многолюдната страна в Африка и икономика номер едно на континента - играе водеща роля.
На срещата на високо равнище в Майдугури началникът на генералния щаб на нигерийските въоръжени сили генерал Кристофър Муса призова Нигер да се върне в Смесените многонационални сили. Той изрази задоволство от присъствието на губернатора на нигерския регион Дифа.
Засега обаче този призив остава нечут.
"Победата над "Боко Харам" е ключът към възстановяването на мира и благоденствието на региона", подчерта пред АФП в кулоарите на срещата в Майдугури директорът на Комисията за басейна на езерото Чад Маман Нуху.
Практиката нагледно показва, че това е невъзможно без добра воля от страна на четирите държави, сътрудничество между техните въоръжени сили и бърз обмен на разузнавателна информация. Плюс мерки за подобряване на социално-икономическото положение в по-дългосрочен план.
/ВС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text