site.btaМигрант от Южен Судан подаде жалба срещу Мелони и нейни министри заради случая "Алмасри"
Мигрант от Южен Судан, намиращ се сега в център за подпомагане на мигранти в Италия, подаде жалба пред италиански прокурори, в която казва, че италианският премиер Джорджа Мелони е позволила на либиец, който го е измъчвал в либийски затвор, да бъде върнат в Либия, въпреки издадена срещу него международна заповед за арест, предадоха Франс прес и АНСА.
Мигрантът Лам Магок казва, че е бил задържан в затворнически център в Триполи, ръководен от либийския полицейски началник Осама Алмасри Наджим, издирван от Международния наказателен съд в Хага по обвинения в убийство, изнасилване и мъчения.
Осама Алмасри беше арестуван в Торино на 19 януари по силата на заповедта за арест на МНС, но после заради технически пропуски при ареста беше освободен и върнат в Триполи с италиански държавен самолет два дни по-късно.
Магок казва, че е бил бит от Алмасри и от надзиратели в затвора. Жалбата внесена от него може да доведе до ново разследване срещу Мелони и нейни министри.
"Правителството на Италия на два пъти ме превърна в жертва, свеждайки до нулата възможността всички хора като мен, оцелели от това насилие, да получат справедливост“, заяви Магок в жалбата си, пасажи от която бяха публикувани в италиански медии.
Репатрирането на Осама Алмасри породи истинска полемика в Италия. Италиански политик и адвокат внесе жалба срещу премиера и трима членове на кабинета на Мелони заради това репатриране. Предстои специализиран съд да започне официално работа по жалбата, като това може да продължи до 90 дни.
Според Мелони това е политически мотивирано разследване срещу нея. Миналата седмица по време на пресконференция в парламента , мигрантът Магок заедно с други мигранти пък разказа как те са били бити, докато са се намирали в центъра за задържане „Митига“ в Триполи, ръководен от Алмасри. Магок каза, че побоищата са продължавали дни наред, а после той бил принуден да извлича навън труповете на умрели мигранти. "Това е нещо, което никога няма да забравя. Искам справедливостта да възтържествува“, каза тогава мигрантът от Южен Судан.
В неговата жалба сега се споменават и имената на министрите на вътрешните работи и на правосъдието на Италия.
Алмасри беше освободен, след като апелативен съд в Рим прецени, че той не може да бъде задържан заради процедурен пропуск, изразяващ се в това, че правосъдният министър не е бил своевременно информиран за ареста и той на свой ред не е могъл своевременно да отговори на искането на МНС за задържането на либиеца. Опозицията казва, че правосъдният министър е имал време да реагира въпреки пропуска и само инертността му е позволила освобождаването на Алмасри. Тогава вътрешният министър е преценил, че либиецът е прекалено опасен, за да бъде на свобода в Италия и така той е бил репатриран с държавен самолет.
Самата Мелони защити експулсирането на либиеца и повдигна въпроса защо МНС е издал заповедта за арест едва когато Алмасри е влязъл на италианска територия, след като е прекарал 12 дни необезпокояван в други три европейски държави.
Мелони също така заяви във видеоконферентна връзка пред делегатите на бизнес форум в Милано, че разследването може да отблъсне чуждестранните инвеститори. Вчера вътрешният министър и вицепремиер, както и лидер на десноцентристката партия „Форца Италия“ Антонио Таяни също каза, че разследването срещу Мелони и нейни министри е смешно и вреди на репутацията на Италия. Той освен това каза, че не е против връщането на имунитета срещу разследвания, както е било преди 1993 г. Противници на тази идея обаче казват, че ако има такъв имунитет, то той ще бъде използван, за да защити Мелони и нейните министри от преследване по случая с Алмасри. Таяни каза, че трябва да се дефинира за какви престъпления да бъде използван този имунитет.
Външният министър също така каза, че правителството ще говори и пред долната камара, и пред Сената по случая, но то ще реши кога да го направи и кой правителствен представител да го направи. Опозицията настоява Мелони да даде обяснения.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text