site.btaФранс прес: "Хюман райтс уоч" критикува ерозията на човешките права в света, застрашени още повече от Тръмп
Страхливото бездействие на много правителства, които не защитават най-слабите и уязвими хора, насърчава ерозията на международните права. Това обяви неправителствената организация "Хюман райтс уоч" днес, когато публикува доклада си за състоянието на човешките права по света, предаде Франс прес. Организацията изразява опасения, че завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом ще влоши още повече ситуацията с човешките права в глобален план.
"Газа, Судан, Мианма, Хаити - светът беше свидетел през 2024 г. на най-екстремно нарушаване на човешките права", заяви шефката на организацията "Фюман райтс уоч" Тирана Хасан в интервю за Франс прес.
"Белязана от десетки избори и от убийствени войни, 2024 г. беше предизвикателна за целокупността на демократичните институции и международното право", се отбелязва в доклада на организацията, наброяващ 500 страници.
"Но много правителства се провалиха на този тест", допълва организацията, като споменава засилващите се репресии в Русия, в Индия, във Венецуела и продължаването на въоръжените конфликти в Газа, Судан или в Украйна.
"Тези войни и други хуманитарни конфликти, белязани от страхливо въздържание на много правителства да се борят с нарушенията на човешките права, хвърлиха светлина върху ерозията на международните стандарти за защита на гражданите и за опустошителната хуманитарна цена в случай, че те са били потъпкани", казва организацията.
"Когато правителствата не действат, за да защитават цивилните, които са в голяма опасност, те не само ги оставят на смъртта и на травмите, но те подкопават международните стандарти, които защитават хората по света", се допълва в доклада.
"На обвинителната скамейка" в документа са поставени автократите, които са укрепили властта си в страни като Русия или Мали, но също и "либералните демокрации, които не винаги са надеждни защитници на човешките права у дома си и зад граница", се казва още в доклада.
На първо място САЩ на Джо Байдън продължиха трансфера на оръжия към Израел, докато "се трупаха доказателства относно използването на американски оръжия за извършването на военни престъпления и за убиването на цивилни в Газа", подчертава Тирана Хасан пред Франс прес.
Непоследователността на някои държави в тяхната защита на човешките права е много опасна, защото това изпраща послание, че някои права се прилагат за някои хора, а не за други, допълва ръководителката на организацията.
И ситуацията би могла да се влоши още повече със завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом идната седмица, алармира "Хюман райтс уоч" и изразява опасения, че "Тръмп може да повтори или засили сериозните нарушения на правата, наблюдавани по време на първия му мандат, насърчаващи автократичните лидери да направят същото".
"Администрацията на Тръмп даде индикации относно бъдещи атаки срещу човешките права, правата на мигрантите, правата на жените, ЛГБТ общността на национално ниво. Но въздействието върху международната политика би могло също да е много сериозно", казва Тирана Хасан.
"Ако САЩ отново се отдръпнат от мултилатералната система, това ще остави голям вакуум, който ще бъде попълнен от играчи опортюнисти като Китай, на които не им трябва повече, за да прокарват тяхната политика, насочена срещу човешките права", казва ръководителката на "Хюман райтс уоч".
Въпреки тази мрачна картина на ситуацията с човешките права на планетата, не всичко е черно, уверява обаче тя, като изтъква, че пред бездействието на някои държави щафетата за защита на човешките права е била поета от международното правосъдие и от народни движения, както например през август в Бангладеш, където народно движение изгони от власт премиерката Шейх Хасина Вазед, управлявала страната с желязна ръка.
"Тези съпротивителни движения подчертава една ключова реалност - битката за правата на човека е често пъти водена от обикновени хора, на които им е дошло до гуша от несправедливостта и от корупцията", казва "Хюман райтс уоч".
"Тази битка е предизвикателство на съвременността", допълва шефката на организацията.
"Макар че всеки може да се чувства потиснат от ужасите, които се случват по света, ние не можем да си позволим лукса да вдигнем ръце и да кажем, че е твърде трудно“, предупреждава тя.
"Защото, ако 2024 г. ни научи на нещо, то е, че от игнорирането на правата на човека и пренебрегването на тяхното нарушаване.... е пряко засегнат животът на хората. Хора умират“, добавя ръководителката на организацията.
Както се случва в Газа, където "Хюман райтс уоч" обвинява Израел в „престъпления срещу човечеството“ и „геноцид“, в Судан, където цивилни граждани са жертви на „повсеместни зверства“ или в Хаити, където насилието, извършвано от бандите достига „катастрофални нива“, обобщава организацията, цитирана от Франс прес.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text