site.btaРеакции след обявеното излизане на австрийската партия НЕОС от преговорите за правителство
Внезапният и преждевременен край на коалиционните преговори между Австрийската народна партия (АНП), Австрийската социалдемократическа партия (АСДП) и НЕОС изненада политици, наблюдатели и граждани. АНП, която обвинява АСДП за провала на преговорите, изрази изненадата си от това решение. АСДП премине в настъпление. От своя страна, Австрийската партия на свободата (АПС) призова канцлера Карл Нехамер да подаде оставка, резюмира събитията от днешния ден електронният сайт на радиото и телевизията ОРФ и продължава с подробен материал, документиращ развитието на събитията.
Според лидерката на НЕОС Беате Майнъл Райсингер причините за оттеглянето от тристранните преговори е невъзможността да се правят големи промени. Партията вероятно е влязла в сблъсък най-вече със АСДП, предполагат наблюдатели. Един от признаците за това в изявлението на Майнъл Райсингер беше, че тя благодари на АНП за разговорите, но не и на АСДП. Повишаването на пенсионната възраст до 67 години, поискано от НЕОС, не срещна одобрение от страна на социалдемократите. Твърди се, че АСДП на свой ред е настоявала за въвеждане на данъци върху богатството с цел консолидиране на бюджета, което НЕОС отхвърля.
В първоначалната си реакция АНП също допусна, че АСДП е донякъде отговорна за спирането на преговорите. „Макар че части от социалдемократите имаха конструктивен принос, през последните няколко дни ретроградните сили в АСДП взеха превес“ и по този начин накараха НЕОС да се оттегли от преговорите, заяви генералният секретар на АНП Кристиан Щокер.
АСДП отхвърли това твърдение: докато АСДП „работеше интензивно върху реални решения в полза на хората“, НЕОС, партия с 9 процента, не е готова да „признае, че не може да има 100-процентна програма“, заяви федералният управляващ директор на АСДП Клаус Зелтенхайм. Според Зелтенхайм, ако НЕОС постигне своето, всички австрийци трябва да „платят сметката за политиката на покровителство и провалите на последните две правителства“.
АПС отправи няколко призива към Нехамер да подаде оставка. Според генералния секретар Михаел Шнедлиц излизането на НЕОС окончателно "е прекършило гръбнака" на коалицията: „Карл Нехамер беше освободен от поста си от народа на 29 септември. Той не е приел този факт в продължение на повече от три месеца до днес“. Нехамер се интересува единствено от поста си и с всеки изминал час нанася все по-големи щети. Ако и сега той продължи да прави опити за коалиция, например само с АСДП или със Зелените, „тогава бих искал да му го кажа ясно: На народа му омръзна! Време е да си подадете оставката, г-н Нехамер!“, казва Шнедлиц.
От АПС заявиха също, че федералният президент Александър Ван дер Белен не бива отново да пренебрегва волята на избирателите. Много подобни коментари направиха и новият управител на Щирия Марио Кунасек, лидерите на АПС в Долна Австрия Удо Ландбауер, в Горна Австрия Манфред Хаймбюхнер, в Тирол Маркус Абверцгер и други партийни фигури от федералните провинции.
Зелените, които биха били потенциален алтернативен партньор в трипартийна коалиция с АНП и АСДП, заявиха, че са в изчаквателна позиция и в същото време отправиха критики. Федералният ръководител Вернер Коглер написа в каналите на социалните медии, че Народната партия, социалдемократите и NEOS сега ще трябва да обяснят защо Републиката е чакала месеци без резултат: „След пясък в зъбчатите колела и отмятане на страните, сега виждаме бягство от отговорност. Спектакъл, който се нуждае от допълнително изясняване.“ Всички преговарящи страни сега трябва да дадат обяснения, отбеляза Коглер и допълни: „Това е необходимост, преди да бъдат предприети следващите стъпки.“
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text