site.btaБалтийските и скандинавските държави обединяват усилията си за защита от морски саботажи
Балтийските и скандинавските страни планират да засилят наблюдението на движението на корабите в Балтийско море, заяви премиерът на Литва Гинтаутас Палуцкас след повредата на подводния кабел „Естлинк 2“, предаде ДПА.
Страните работят по план за действие, за да гарантират защитата на енергийната инфраструктура, заяви той след правителствено заседание във Вилнюс, съобщават литовските медии.
Те трябва да следят къде маневрират корабите и какви рискове крие тяхното движение, подпомагани и от технологиите, каза той.
Литва ще предприеме самостоятелно допълнителни мерки за наблюдение след повредата на „Естлинк 2“, заяви министърът на енергетиката.
Още в началото на декември правителството във Вилнюс реши, че от 2025 г. органите за сигурност ще осигуряват по-голяма защита на няколко обекта, важни за енергийните доставки на страната.
Стъпката идва, след като на 25 декември се повреди подводният електропреносен кабел „Естлинк 2“ между Финландия и Естония. Разследващите проучват възможността за саботаж.
Финландските власти задържаха плаващия под флага на Островите Кук петролен танкер „Игъл Ес“ (Eagle S), чиято котва може да е била използвана за повреждане на кабела.
Според ЕС плавателният съд е част от руския „сенчест флот“ - танкери и други товарни кораби, които Русия използва, за да заобикаля международните санкции, като транспортира например петрол.
Литва и други балтийски държави повишиха бдителността си и обявиха състояние на тревога поради възможни саботажи, след като през последните седмици възникнаха проблеми с няколко комуникационни кабела в Балтийско море, както и с прекъсването на електропроводи и газопроводи.
/АГ/
news.modal.header
news.modal.text