site.btaПисториус предупреждава за хибридна заплаха от Русия
Германският министър на отбраната Борис Писториус обяви, че Германия трябва да бъде готова да противодейства на всякакви хибридни атаки от Русия, които включват кампании в социалните медии, предназначени да помогнат на крайнодесните и популистките партии, предаде ДПА.
„Путин участва в хибридни атаки и особено Германия е на фокус“, каза Писториус пред вестниците от медийната група „Функе“ (Funke Mediengruppe) в публикувано днес становище.
„Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже“, добави министърът на отбраната, който е социалдемократ. „Като пренебрегваме тази заплаха, защото ни кара да се чувстваме неудобно, няма да я направим по-малка, а по-скоро по-голяма“, е оценката на Писториус.
Хибридната атака е вид кибератака, при която злонамерен играч използва повече от един инструмент, за да влезе в устройство или мрежа или да извърши някакъв друг вид нападение, отбелязва ДПА.
Писториус предположи, че атаките ще засягат инфраструктурата на Германия, енергийните доставки, дейностите в Северно и Балтийско море и ще предизвикват нарушения във въздушното пространство.
„Има и кампании в социалните медии, намеса в предизборни кампании и финансиране на гласове, като [крайнодясната „Алтернатива за Германия“] АзГ и [популисткия Алианс на Сара Вагенкнехт] Бе Ес Ве, които твърдят, че не става въпрос за нашата собствена защита, а че вървим към война с Русия“, каза Писториус.
Част от стратегията на Путин е да разстрои и да внедсе разкол в нашето общество, е мнението на министъра. Трябва да направим всичко възможно, за да предотвратим успеха на стратегията на Путин, казва той.
На въпрос дали Германия е там, където трябва да бъде във военно отношение, Писториус отговаря: „Ние сме на прав път“. Само тази година са стартирани 97 големи проекта на стойност 58 милиарда евро, надминавайки рекорда от миналата година.
„Прехвърлихме голямо количество материали в Украйна. Освен това индустрията се нуждае от време, за да увеличи производствения си капацитет за оръжия и боеприпаси.“
Писториус обясни, че танкът „Леопард“изисква време за доставка до две години и половина, докато при фрегатите и подводниците са нужни шест до осем години.
„Самите периоди за доставка дават ясно да се разбере: невъзможно е да се запълнят пропуските, създадени през последните 30 години, в рамките на един законодателен период“, подчертава министър Писториус.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text