site.btaАПА: Вътрешните министри на ЕС одобриха разширяването на Шенген с България и Румъния
Министрите на вътрешните работи на ЕС решиха днес да разширят Шенгенското пространство, като включат България и Румъния, съобщи австрийската агенция АПА.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер потвърди пред журналисти преди гласуването, че Австрия ще вдигне ветото си и ще гласува "за". Всички останали държави от ЕС вече заявиха одобрението си преди известно време. Отварянето на границите ще бъде възможно от 1 януари, но въпреки това все още ще има временен контрол на границите между България и Румъния и Румъния и Унгария.
Беше "правилно и важно решение, че отделихме две години по въпроса за Шенген, за да предприемем конкретни мерки за подобряване на ситуацията с незаконните преминавания на външните граници", каза Карнер.
"По този въпрос беше постигнато много", добави той.
В Румъния и България броят на незаконните преминавания на границата е значително по-малък - от 80 000 преди две години той е спаднал на 4500 сега. Карнер благодари на двете страни за "интензивното и добро сътрудничество".
Той заяви, че "ветото не е било срещу двете страни, а е било необходимо, защото Австрия е силно засегната от нелегалната миграция".
Еврокомисарят по въпросите на миграцията Магнус Брунер, който като бивш министър на финансите подкрепи ветото на федералното правителство, нарече днешния ден исторически.
"Шенген е едно от най-големите постижения на ЕС. Радвам се, че Румъния и България ще се присъединят". Той обаче подчерта и важността на по-доброто охраняване на външните граници.
"Трябва да направим всичко възможно, за да защитим по-добре външните граници, така че да няма повече вътрешен контрол. Трябва да дадем на хората в Европа усещането, че имаме контрол върху това, което се случва в Европа", заяви той.
Вицеканцлерът Вернер Коглер приветства резултата от днешното гласуване.
"Разширяването на Шенгенското пространство е също така важна предпоставка за успешното прилагане на пакта на ЕС за бежанците и миграцията. Румъния и България са изпълнили отлично всички критерии за приемане. Шенген също така представлява важна основа за свободното движение на хора, както и за икономическия обмен, особено за австрийските предприятия", заяви той.
От друга страна, Австрийската партия на свободата (АПС) вижда в одобрението на Карнер за разширяването на Шенген "немислимо предателство на интересите на австрийците. Вдигането на ветото означава не само отваряне на допълнителни вратички за нелегалната миграция, но и показва, че Австрийската народна партия окончателно се е подчинила на насоките от Брюксел", обясни депутатът от АПС Петра Щегер.
Австрийският индустриален съюз е на съвсем различно мнение.
"Отворените граници са основен стълб на вътрешния пазар и са от съществено значение за безпроблемната търговия и надеждните условия за инвестиции. Това е от полза най-вече за австрийската промишленост, която е един от най-големите инвеститори в двете страни", подчерта генералният секретар на съюза Кристоф Ноймайер.
Европейската комисия отдавна призоваваше Австрия да вдигне ветото си. Първата крачка бе направена с т. нар. въздушен Шенген. В края на март за България и Румъния бе премахнат граничният контрол по въздух и вода. Следващата крачка бе през ноември. Вътрешните министри на Австрия, Румъния, България и Унгария се срещнаха в Будапеща и приеха пакет от мерки за защита на границите.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АПА)
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text