site.btaНакрая демократът Байдън и републиканецът Тръмп стигнаха до единодушие: съдебната власт в САЩ се използва като политически инструмент
„Нито един разумен човек, проучил фактите в делата срещу Хънтър Байдън, не може да стигне до друго заключение, освен до това: Хънтър беше нарочен, единствено, защото е мой син“, изтъкна президентът на САЩ Джо Байдън в неделя, съобщавайки, че е помилвал 54-годишния си син.
Дотогава настоящият американски държавен глава неизменно повтаряше, че няма да предприема подобна стъпка, но се отказа от думата си и помилва безусловно Хънтър Байдън, срещу когото се водят съдебни дела, обобщава Франс прес.
Само няколко седмици преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом Байдън използва президентските си правомощия, за да спаси сина си Хънтър, на когото в първата половина на декември предстоеше да чуе присъдите си за неправомерно получено разрешение за притежание на оръжие и данъчни измами.
Говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че Байдън е убеден, че опонентите му са се опитвали да пречупят сина му, за да пречупят и него“, цитира я АФП.
Както подчертава изданието „Политико“, обявявайки решението си, Байдън е помолил сънародниците си да погледнат на действията му като акт на баща за сина си, който беше „избирателно и несправедливо преследван от съдебната власт“.
През септември Хънтър Байдън се призна за виновен пред федерален съд в Лос Анджелис за укриване на данъци на стойност 1,4 милиона долара и присъдата трябваше да бъде произнесена на 16 декември от съдия, номиниран от избрания за следващ президент на САЩ Доналд Тръмп, припомня Ройтерс.
През юни съдебно жури призна Байдън младши за виновен за това, че е изложил неверни данни във връзка с пристрастеността си към наркотици във формуляр за закупуване на оръжие и се очакваше да чуе присъдата на 12 декември.
Президентският син беше помилван и за „федерални престъпления, които е извършил или може да е извършил“ в периода между 1.1.2014 г. и 31.12.2024 г.
Ройтерс отбелязва същевременно, че помилването не решава изцяло потенциални съдебни проблеми на Хънтър Байдън, защото остава незащитен от съдебно преследване за престъпления на щатско ниво. В тази връзка по-младият Байдън може да бъде призован да свидетелства по друго дело, ако камарата на представителите или министерството на правосъдието решат да разследват бизнесделата на семейство Байдън, както бяха обещали някои републиканци.
Помилвайки сина си, Байдън пренаписа правилата, резюмира в заглавие анализ на Би Би Си. Медията разказва как в неделя вечерта след Деня на благодарността, в момент, когато вниманието на американците определено е било насочено другаде, Байдън съобщи, че е променил решението си за помилването.
„Опитвайки се да пречупят Хънтър, те се опитваха да пречупят мен и няма причина да смятам, че това ще спре дотук. Стига толкова!“, написа президентът Байдън, цитиран от Би Би Си.
Този ход предизвика веднага ожесточени обвинения в лицемерие от страна на републиканците заради нарушеното президентско обещание и за използване на президентската власт в защита на сина на държавния глава. Губернаторът демократ от Колорадо Джаред Полис също заяви, че е „разочарован“ и прогнозира, че помилването ще опетни репутацията на президента Байдън.
Както го формулира в заглавие АФП, помилвайки сина си, Байдън смая съперници и съюзници.
Би Би Си припомня, че президентите на САЩ и в миналото са се възползвали от това свое правомощие в края на мандата си – през 2001 г. Бил Клинтън помилва своя полубрат Роджър, също осъден за наркотици. Тръмп помилва през 2021 г. свои сътрудници и съюзници, осъдени по наказателни дела, които се гледаха по време на първия му мандат. И макар че тогава Тръмп беше критикуван, от помилванията му нямаше почти никакви политически последици. Дори миналата седмица Тръмп обяви, че е номинирал един от помилваните – бащата на зет му, Чарлз Къшнър, за посланик на САЩ във Франция.
Къшнър беше осъден за финансови злоупотреби по време на предизборна кампания, неплащане на данъци и обработване на свидетели и прекара 2 години в затвора.
Обяснението, дадено от Байдън за помилването на Хънтър, може да прозвучи познато на всеки, който е слушал ругатните на Тръмп срещу американската правосъдна система, посочва Би Би Си.
„С това решение Байдън направи по-лесно за Тръмп да злоупотребява отново с правото на помилване“, каза за телевизия Си Би Ес Джефри Крауч – правен експерт от Американския университет във Вашингтон. „Ако президентите от двете политически партии се чувстват свободни да злоупотребяват с помилването без последствия, това право става вече не толкова средство за опрощаване, а по-скоро политически инструмент“, заключава Крауч.
Иначе Тръмп веднага нарече помилването на Хънтър Байдън „злоупотреба с правосъдието“ в социалната си платформа „Трут соушъл“.
Републиканката от Джорджия в Конгреса Марджъри Тейлър-Грийн нарече хода на Байдън „признание, че Хънтър е престъпник“.
Републиканците от Тексас бяха разярени, отбелязва „Политико“. Конгресменът Рони Джаксън нарече в пост двамата Байдън „БЕЗЧЕСТНИ ЛЪЖЦИ“.
За републиканеца Джеймс Комър обвиненията, повдигнати на Хънтър, „бяха само върха на айсберга и президентът лъга „от начало до край за корупционните дейности на семейството си за търговия с влияние“, цитира го АФП.
„Жалко е, че вместо да признаят своите неправомерни действия, извършвани десетилетия наред, президентът Байдън и семейството му продължават да вършат всичко по силите си, за да избегнат търсенето на отговорност“, написа влиятелният републиканец в „Екс“.
Показателно е, че президентът демократ си навлече критики и от съпартийци. Освен Джаред Полис, според когото помилването на Хънтър Байдън „създава лош прецедент“, конгресменът Глен Айви каза, че е със „смесени чувства по въпроса“. Айви предупреди по Си Ен Ен, че дори Байдън да е искал да защити сина си от несправедливо преследване, това помилване „ще бъде използвано срещу него, когато се борим със злоупотребите, извършвани от администрацията на Тръмп“.
Анализатор на „Политико“ е на мнение, че помилването на Хънтър Байдън от неговия баща президент изглежда почти като дяволска шега, действие от засада в неделя вечер, целящо да притесни и шокира. Това със сигурност не е била целта на Байдън, пише Алекзандър Бърнс. „Но макар и несъзнателен акт, това е вид саботаж“, изтъква той.
Бърнс пише още, че става дума за щедър подарък за онези, "които искат да взривят правосъдната система, която познаваме и твърдят, че правителството е клуб на лицемерни елити, които действат в свой интерес". Анализаторът на „Политико“ обобщава, че става дума за неспазено обещание, което превръща съюзниците на сегашния президент в обект на поредно унижение в година, преизпълнена с щети, нанесени от Байдън.
Настояващият президент е почти напълно лишен от умението да избира подходящ момент за действията си, пише „Политико“. Единственото голямо изключение беше кампанията му през 2020 г., когато обединението след първичните избори с много участници, президентът републиканец, който сам си нанасяше удари, и случващата се веднъж на 100 години пандемия изстреляха Байдън в Белия дом.
През 2024 г. обаче, Байдън настояваше да води кампания за преизбиране толкова дълго, че дискредитира демократите, които се сплотиха около него, а после остави партията на неподготвената вероятна кандидатка Камала Харис.
Сега Байдън приключва мандат, за който твърди, че е бил посветен на спасяването на демокрацията, цапардосвайки с показен вот на недоверие институциите, които неговият наследник е повече от сигурно, че ще атакува, отбелязва "Политико".
Британският в. „Дейли телеграф“ коментира, че Байдън се е държал като любящ баща, а не като отговорен национален лидер. Но дори и след това слънцето пак ще изгрява, а Земята ще продължи да се върти, заключава лондонското издание.
Сапунената опера, с която останалата част от света беше забавлявана през последните 8 години, накърни не само каузата, за която се бори Америка, а и самата демокрация. Печалбата от този драматичен, безпрецедентен и великодушен жест на Байдън сега може да е началото на преустройване на политическата среда. То може да даде сигнал на американците, особено на мнозинството, подкрепило Тръмп като израз на протест срещу самодоволството и арогантността на политическия истаблишмънт.
Стивън Колинсън от Си Ен Ен е на мнение, че помилването на Хънтър Байдън е задълбочило оплитането на политиката с върховенството на закона, което е накърнило вярата в американското правосъдие и е почти сигурно, че то ще се влоши през втория мандат на Тръмп.
Взети заедно, правните противоречия около помилването поставят въпроса за основополагащата идея, която крепи правосъдната система в САЩ: че всеки, дори президентите и техните семейства, са равни пред закона, обобщава Си Ен Ен.
Стигна се дотам, посочва Си Ен Ен, Байдън да изтъква нещо много сходно с твърденията на Тръмп – че неговото собствено министерство на правосъдието е било несправедливо политизирано.
Лондонският в. „Гардиън“ обръща внимание, че провиненията на Хънтър Байдън бяха трескаво използвани от политическите противници на баща му. Но има подобно зрънце политика в също толкова неистовото обследване на бизнес злодеянията на Тръмп от демократите, които са на власт в Ню Йорк. Първа страница на в. „Ню Йорк Таймс“ се превърна в таблоид, припомня „Гардиън“, и заглавието му ликуващо изкрещя „ВИНОВЕН“ по отношение на Тръмп.
Лондонският вестник посочва как по време на предизборната кампания демократите се представяха за пазители на морала, а Байдън хвалеше Камала Харис, че „има моралния компас на светица“.
Категоричната задача на конституцията, обобщава „Гардиън“, беше да направи собственото си реформиране почти невъзможно. Но понякога, само понякога, такива реформи са били постигани. Президентското право на помилване изглежда като казус, който също изисква промяна.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text