site.btaБелга: Валонски фермери ще протестират в Брюксел срещу търговското споразумение между ЕС и Меркосур
Фермери от Валония излизат следващата седмица на протест в Брюксел. Десетки трактори се очакват в столицата на 13 ноември в знак на протест срещу предложеното търговско споразумение между Европейския съюз и съюза Меркосур, включващ Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
Валонската земеделска асоциация ФУГЕА се опасява, че Европейската комисия ще настоява споразумението да бъде финализирано на срещата на върха на Г-20 в Бразилия на 18 и 19 ноември.
Фермерите във Валония и на други места в Европа виждат сделката като нелоялна конкуренция, тъй като тя ще доведе до по-голям внос на селскостопански продукти от четирите страни. Това се отнася главно за говеждото месо, "което вече произвеждаме тук, и то по-добре", казват от ФУГЕА.
"Споразумението е опасност за планетата и нашите фермери. Това противоречи на амбициите на Зелената сделка и стратегическия диалог за селското стопанство", заяви организацията при обявяването на протеста.
"Буренбонд" (Boerenbond), съюзът, представляващ фермерите във фламандските и немскоезичните общности в Белгия, се изказа миналата седмица срещу предложеното търговско споразумение, наричайки го заплаха за европейското селско стопанство.
Съюзът предупреди, че въпроси като проследимостта, безопасността на храните, биологичното разнообразие, хуманното отношение към животните и растителната защита се оценяват по различен начин в страните от Меркосур, където няма достатъчно проверки и гаранции.
През пролетта на тази година В Белгия и няколко други европейски страни имаше големи протести на фермерите през пролетта. Гневът сега се фокусира не само върху споразумението с Меркосур, но и върху липсата на решение от европейските и федералните власти срещу епидемията от вируса "син език" по домашните и дивите преживни животни.
Според ФУГЕА земеделските стопани не разбират защо Комисията не е възприела европейски подход, като например чрез общи покупки на ваксини. Освен това фермерите са недоволни от федералното правителство на Белгия, което кара фермерите сами да поемат разходите за ваксинация.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и Белга)
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text