site.btaИзраел одобри два законопроекта срещу дейността на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци. Какво означава това?
Израелският парламент (Кнесет) одобри два законопроекта, които могат да попречат на Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци (УНРВА), която е основен доставчик на помощи за ивицата Газа, да продължи дейността си в региона.
Законите забраняват дейността на агенцията и прекъсват всички връзки между нея и израелското правителство. Този ход представлява кулминацията на дългогодишна кампания срещу Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци, за която Израел твърди, че наема работници, които са свързани с палестинската въоръжена групировка “Хамас”. Поддръжниците ѝ обаче твърдят, че истинската цел на Израел е да измести на заден план въпроса за палестинските бежанци, отбелязва Асошиейтед прес.
Международната агенция е основният доставчик и разпределител на помощи в Газа и предоставя образование, здравеопазване и други основни услуги на милиони палестински бежанци в целия регион, в това число и в окупирания Западен бряг.
След гласуването в Кнесета ръководителят на агенцията, генералният комисар Филип Лазарини, нарече този ход "безпрецедентен" и заяви в публикация в платформата "Екс", че законопроектите "само ще задълбочат страданията на палестинците, особено в Газа, където хората преживяват истински ад от повече от година".
Израел обвинява УНРВА, че си затваря очите по отношение на членове от персонала си, които според израелските сили принадлежат към “Хамас”, отклоняват помощи и използват съоръженията на агенцията на ООН за военни цели. Израел твърди, че около десет от 13-те хиляди служители в Газа са участвали в нападението срещу Южен Израел на 7 октомври 2023 година. Агенцията отрича, че съзнателно подпомага въоръжени групировки, и твърди, че действа бързо, за да прочисти всички заподозрени бойци сред персонала си, отбелязва АП.
Законопроектите сериозно възпрепятстват дейността на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци
Един от приетите в понеделник вечерта законопроекти забранява извършването на каквито и да е било дейности и услуги от страна на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци на израелска територия и трябва да влезе в сила след три месеца.
Той беше приет с 92 гласа "за" срещу едва 10 гласа "против" след разгорещен дебат между неговите привърженици и противници, предимно представители на арабските партии, припомня АП.
Вторият законопроект, който също бе одобрен с голямо мнозинство, прекъсва всякакви контакти между израелските представители на властта и УНРВА и лишава служителите ѝ от юридически имунитет.
Заедно законопроектите вероятно ще направят дейността на УНРВА в Израел и палестинските територии практически невъзможна, тъй като израелските сили контролира достъпа до ивицата Газа и Западния бряг. Това може да принуди международната агенция да измести седалището си от анексирания от Израел Източен Йерусалим.
По-рано този месец Лазарини предупреди, че хуманитарните операции в Газа "могат да се разпаднат", ако законодателството бъде прието, което ще наруши предоставянето на храна, подслон и здравни грижи с настъпването на зимата.
Населението на ивицата Газа, което наброява около 2,3 милиона души, е почти изцяло зависимо от помощи, за да оцелее. Около 90 процента от хората са разселени. Стотици хиляди палестинци живеят в палаткови лагери и училища, превърнати в убежища, повечето от които се управляват от УНРВА. Експерти твърдят, че гладът е повсеместен. По данни на Министерство на здравеопазването на Газа, което не прави разлика между цивилни жертви и бойци, в резултат на кампанията на Израел в палестинския анклав в отговор на нападението от 7 октомври са загинали над 43 000 палестинци, отбелязва АП.
Неотдавна изданието "Таймс ъф Израел" (Times of Israel) съобщи, че Израел обмисля сам да поеме разпределението на помощта или да го възложи на подизпълнител, но все още не е представил конкретен план. Всяко подобно усилие вероятно ще изисква голям брой войници и други ресурси в момент, когато Израел воюва на два фронта в Газа и Ливан.
Други агенции на ООН и групи за помощ твърдят, че УНРВА, която управлява 96 училища, в които учат около 47 000 ученици, три центъра за професионално обучение и 43 здравни центъра в окупирания Западен бряг, не може да бъде заменена, утонява АП.
Десетилетна мисия на ООН, вкоренена в горчивата история на конфликта
Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци е създадена, за да помогне на около 700 000 палестинци, които са избягали или са били прогонени от територията на днешен Израел по време т. нар. Първа арабско-израелска война през 1948 г., съпътстваща създаването на Държавата Израел. Поддръжниците на УНРВА твърдят, че Израел се надява да заличи проблема с палестинските бежанци, като ликвидира агенцията. Израел неведнъж е заявявал, че бежанците трябва да бъдат трайно преселени извън неговите граници, отбелязва АП.
От своя страна палестинците смятат, че на бежанците и техните потомци, които понастоящем наброяват близо 6 милиона души, трябва да бъде позволено да упражнят правото си на завръщане у дома съгласно разпоредбите на международното право. Израел отказва това, заявявайки, че резултатът ще бъде палестинско мнозинство в рамките на страната.
Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци управлява училища, здравни клиники, инфраструктурни проекти и програми за помощ в бежански лагери, които са прераснали в градски квартали в Газа, Западния бряг, Ливан, Сирия и Йордания.
Дългогодишен спор относно неутралитета на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци
Израел твърди, че стотици палестински бойци работят за УНРВА, без да предоставя доказателства, и че около десет от тях са участвали в нападението на “Хамас” на 7 октомври 2023 година. УНРВА незабавно уволни служителите, обвинени в участие в нападението на 7 октомври, при което водените от “Хамас” бойци убиха 1200 души и отвлякоха други 250, отбелязва АП.
По-рано тази година независимо разследване установи, че УНРВА разполага със "стабилни" механизми за гарантиране на неутралитета си, но посочи пропуски в прилагането им, включително публично изразяване на политически възгледи от страна на персонала и учебници с “проблематично съдържание” в управляваните от агенцията училища.
УНРВА заявява, че щателно разследва всички твърдения за нарушения и търси отговорност от персонала, както и че предоставя списъци на целия си персонал на Израел и страните приемници. Агенцията на ООН твърди, че Израел до голяма степен е пренебрегнал исканията ѝ да предостави доказателства за твърденията си срещу служителитем, отбелязва АП.
Израел многократно е нанасял удари по контролирани от ООН училища, превърнати в убежища, като твърди, че в тях действат бойци на “Хамас”. Израел неведнъж е заявявал, че е открил тунели, минаващи в непосредствена близост до или под съоръженията на УНРВА.
От дълго време Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци е най-големият работодател в ивицата Газа, където населението е обедняло от години на израелска и египетска блокада. От 2007 г. насам “Хамас” управлява територията и наред с въоръженото си крило – Бригадите “Изедин ал Касам” – провежда и граждански политически операции, пояснява АП.
Въоръжените крила на “Хамас” и други групировки са изключително потайни, а членовете им са почти неизвестни извън разузнавателните служби. Това усложнява усилията на гражданските организации да проверяват служителите си. Пример за това е случаят с Фатах Шариф, преподавател от УНРВА в Южен Ливан, който бе убит миналия месец заедно със семейството си при израелски въздушен удар. След това стана ясно, че той е бил високопоставен командир в редиците на “Хамас” - нещо, което той е пазил в тайна.
Ръководителят на УНРВА Филип Лазарини заяви, че Шариф е бил наказан и не е получил възнаграждение през март, след като агенцията е научила, че той принадлежи към политическото крило на “Хамас”, и че във връзка с това е било започнато разследване. Лазарини подчерта, че не е знаел, че Шариф е бил командир на бойци, докато не научил за смъртта му.
Силна международна подкрепа за агенцията на ООН
Редица западни държави спряха финансирането си за УНРВА след обвиненията, свързани с нападението от 7 октомври. Оттогава обаче всички, с изключение на САЩ, които бяха най-големият спонсор на международната агенция, възстановиха предоставянето на средства, отбелязва АП.
Неотдавна администрацията на президента на САЩ Джо Байдън предупреди Израел, че ако не допусне повече помощ в ивицата Газа, може да загуби част от важната американска военна помощ, на която разчита в хода на войната.
В писмо, изпратено от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън и министъра на отбраната Лойд Остин до израелските им колеги, се казва, че те споделят израелското безпокойство относно “сериозните твърдения” за участие на служители на УНРВА в нападението от 7 октомври и за “злоупотреба на “Хамас” със съоръжения на агенцията”. В писмото обаче се казва, че въвеждането в сила на ограниченията "ще опустоши хуманитарния отговор за Газа в този критичен момент... което може да доведе до последици под съответното законодателство и политика на САЩ", припомня АП.
Миналата седмица министрите на външните работи на Канада, Австралия, Франция, Германия, Япония, Южна Корея и Великобритания изразиха "силно безпокойство" във връзка с разглежданото законодателство. В изявлението на дипломатите, цитирано от "Таймс ъф Израел" се казва, че УНРВА предоставя "съществена и животоспасяваща хуманитарна помощ", чието предоставяне би било "сериозно затруднено, ако не и невъзможно" без нея, отбелязва агенцията.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text