site.btaМалайзийският парламент гласува конституционна промяна, по силата на която деца, родени в чужбина, могат да получават гражданство по майчина линия
Малайзийският парламент гласува в четвъртък промяна в конституцията, по силата на която деца, родени в чужбина, ще могат да получават гражданство по майчина линия. Конституционната промяна е резултат от дълга юридическа борба между група майки и правителството.
Въпреки че малайзийците могат автоматично да предават гражданството си на деца, родени в чужбина, малайзийките досега нямаха същото право, защото в конституцията се казваше само, че „бащата“ предава гражданство.
Повечето народни представители гласуваха в подкрепа на конституционната промяна, с която ще бъде дадено право и на жените да предават гражданството си на деца, родени в чужбина. По този начин майките ще разполагат със същите права като бащите.
Поддръжници на промяната в конституцията казаха, че това е изменение, от което отдавна е имало нужда и което ще промени живота на много хора. Освен това, казват те, може да вдъхнови други страни да променят законите си за гражданството, които разделят семейства, оставят деца без гражданство и жени в отношения, в които са обект на тормоз. Според поддръжниците на промяната някои малайзийки са се озовали в капана на токсични бракове в чужбина, защото са се страхували, че ако се върнат в страната си, няма да могат да доведат със себе си децата си.
Казва се още, че досегашното законодателство е създавало сериозни проблеми на жените, които са омъжени за чужденци, родили са в чужбина и искат да се завърнат в Малайзия, където да живеят със семействата си.
Има случаи на деца, които остават без гражданство, тъй като не могат да получат гражданството нито на бащата чужденец, нито на майката малайзийка. Останалите без гражданство деца се сблъскват с редица проблеми, като например това, че нямат същите права на безплатно образование, здравеопазване и социални услуги като малайзийските деца. Визите им трябва да бъдат подновявани и като навършат пълнолетие, може да се наложи да напуснат страната.
Въпреки че малайзийките могат да поискат да бъде дадено гражданство на родените им в чужбина деца, решенията по тези казуси обикновено се бавят с години, като отказите, за които не се дават обяснения, са чести.
Предполага се, че конституционната реформа ще се отрази благоприятно на хиляди семейства, в които съпрузите са с различно гражданство. Броят на тези семейства расте, защото повече хора работят в чужбина.
Малайзия досега беше една от 24-те страни, които забраняват на жените да предават гражданство си на децата си или ограничават това им право.
Конституционната реформа е плод на дълга юридическа битка, която започва през 2021 година, когато шест майки малайзийки и неправителствената организация „Фемили фронтиърс“ (Family Frontiers) започват съдебно производство срещу правителството. Първоинстанционният съд отсъжда в полза на майките и децата им сега имат гражданство, но съдът на втора инстанция постанови решение в обратния смисъл през август 2022 година. Майките обжалват решението на съда на втора инстанция, като обжалването им ще бъде разгледано през декември.
Конституционната промяна, която бе гласувана в четвъртък, е дело на правителството, което бе съставено след изборите в края 2022 година и което определи като свой приоритет да се справи с този проблем.
Промяната в конституцията следва да бъде одобрена и от втората камара на парламента. Поддръжниците на промяната се надяват, че втората камара ще одобри изменението.
Недостатък на промяната е, че тя няма да има действие назад във времето, като много деца, родени преди 2024 година, ще си останат с проблеми с гражданството.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text