site.btaМакрон заяви, че френският външен министър ще замине за Ливан в края на седмицата
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че изпраща външния министър на Франция в Ливан тази седмица с цел да се предотврати ескалация на напрежението в Близкия изток. Макрон направи изявлението си в рамките на Общите дебати на Общото събрание на ООН.
"Най-големият риск в момента е рискът от ескалация", заяви френският лидер от трибуната. "Не може да има, не трябва да има война в Ливан", подчерта той.
"Твърдо призоваваме Израел да спре ескалацията в Ливан, а Хизбула да спре да стреля към Израел", добави френският лидер.
По отношение на конфликта в Газа Макрон заяви, че макар Израел да има право да се защитава след нападението на палестинската групировка "Хамас" на 7 октомври 2023 г., войната е продължила твърде дълго и трябва да приключи сега.
"Няма оправдание, няма обяснение за смъртта на хиляди цивилни палестинци. Твърде много цивилни граждани са загинали", заяви той и уточни, че страната му подкрепя взимането на решение за съществуването на две държави - израелска и палестинска.
В речта си пред световните лидери, събрали се в ООН, Еманюел Макрон говори и за несправедливостта и неравенството по света.
Според него фрагментацията в обществото ще се увеличава все повече, ако държавите не възстановят доверието и уважението си едни към други и отделят еднакво внимание на всички страдащи по света, без да прилагат двойни стандарти.
Той потвърди френската позиция за войната в Украйна и заяви, че страната му ще продължи да подкрепя страната в отблъскването на руските сили.
"Това, което прави Русия, не е в интерес на ООН. Въпросът за Украйна е въпрос за сигурността в Европа и по света. В общ интерес е Украйна да спечели", каза Макрон.
Френският президент засегна и въпроси, свързани с Африка. Той обясни, че страната му е направила много за континента, най-вече за региона Сахел, където се бори срещу тероризма.
"Европа и Африка имат обща съдба, която налага сътрудничество между двата контитента в областта на сигурността, но това изисква взаимното ни уважение", заяви той от трибуната.
Макрон добави, че Франция иска да си сътрудничи и със страните от Индо-тихоокеанския регион.
Френският държавен глава също говори за реформата в Съвета за сигурност.
"Съветът за сигурност трябва да се разшири. Трябва Германия, Япония, Индия и Бразилия да станат негови постоянни членове, а освен това трябва и Африка да има представител в органа", заяви.
В края на речта си Еманюел Макрон благодари за инициативите на ООН и приветства приемането на Пакта за бъдещето.
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text