site.btaБорислав Сарафов внесе предложение за освобождаване от длъжност на окръжния прокурор на Окръжна прокуратура-Плевен Владимир Николов
Изпълняващият функцията (и.ф.) главен прокурор внесе предложение до Прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за образуване на дисциплинарно производство срещу административния ръководител на Окръжна прокуратура (ОП)-Плевен, съобщиха на сайта си от прокуратурата. В писмото си Сарафов иска налагане на дисциплинарно наказание „освобождаване от длъжност като административен ръководител“ на окръжния прокурор Владимир Николов.
Предложението е вследствие на доклад от 17 страници след ревизия на дейността на Окръжна прокуратура – Плевен за периода 01 юли 2023 г. – 31 декември 2024 г., в който са констатирани дисциплинарни нарушения на Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Ревизията е установила, че с някои свои заповеди Владимир Николов системно е нарушавал принципа на случайния подбор при разпределение на преписките и досъдебните производства в ръководената от него прокуратура, като в 40 случая не е спазил действащите в Прокуратурата актове, свързани с принципа на случайния подбор.
Установени се още 67 преписки, разпределени от Владимир Николов в качеството му на административен ръководител на ОП-Плевен в хипотезата на определен избор. В по-голямата част от тях не става ясно на какъв принцип дадена преписка е разпределена точно на посочения в протокола за определен избор член на екипа. По всяка една от изброените преписки се констатира неправилно приложение на хипотезата за определен избор, като те е следвало да се разпределят на принципа на случайния подбор.
Окръжният прокурор на Плевен не е осъществил контрол за спазване на сроковете за мерките за процесуална принуда по Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и в резултат на това е допуснато нарушение по отношение на обвиняеми лица по шест досъдебни производства. В някои от случаите срокът за разследване многократно е бил удължаван както от него, така и от различни негови заместници. В постановленията за удължаване на срока са установени различни недостатъци, пишат още от прокуратурата.
Това е поредното предложение на и.ф. главен прокурор до Прокурорска колегия на ВСС в изминалите две години спрямо административни ръководители от системата на прокуратурата, като отдел „Инспекторат“ продължава извършването на проверки съгласно утвърдения план за регулярни инспекции на работата на отделните прокуратури в страната, допълват от пресцентъра на държавното обвинение.
/ВД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина