site.btaУ 60-годишния Тим Уолз Камала Харис откри партньор, с когото да защитава репродуктивните права в САЩ
Началото на партньорството между кандидатите за президент и вицепрезидент на САЩ бе поставено преди шест месеца на необичайно място: в клиника за аборти в Минесота.
Това бе историческо посещение на вицепрезидентката Камала Харис - никога преди това президент или вицепрезидент не бе посещавал публично подобно място. Визитата обаче положи основите за Харис да се свърже с губернатора на Минесота Тим Уолз и да научи за интереса му към репродуктивното здраве - въпрос, с който Харис се занимава по време на мандата си в Белия дом.
На пръв поглед 60-годишният губернатор не изглежда като най-подходящия политически сътрудник, който да говори за аборт и бременност. Харис обаче намери партньор, който има опит в работата за увеличаването на достъпа до аборти в неговия щат и може да говори спокойно за борбата с безплодието в собственото си семейство.
Уолз вече привлече вниманието на тълпите в Пенсилвания и Уисконсин с историята за раждането на дъщеря му, станало възможно благодарение на инвитро процедура. Тя включва извличане на яйцеклетки от жената и комбинирането им със сперматозоиди в лаборатория, за да се създаде оплоден ембрион, който се прехвърля в матката на жената с надеждата тя да забременее.
Съпругата му Гуен е преминала през седем години лечение на безплодие, преди да се роди дъщеря им. През тези години телефонните обаждания от Гуен често водели до много тъга, докато един ден тя не се обадила разплакана с добрата новина, че е бременна, разказва той.
"Не е случайно, че кръстихме дъщеря ни Хоуп (от англ: надежда)", разказа Уолз пред множеството във Филаделфия и Оу Клер, Уисконсин.
Двамата имат и син на име Гъс.
Във вторник, по време на първата си поява като кандидат за вицепрезидент на Харис, Уолз предизвика възторг в залата във Филаделфия с предупреждение към републиканците.
"Дори и да не бихме направили този избор за себе си, има златно правило: Гледай си работата", каза Уолз и получи овации от публиката. Харис се усмихваше и ръкопляскаше зад него. "Вижте, това включва и инвитро процедурите. И важи лично за мен и семейството ми."
Демократите предупредиха, че достъпът до противозачатъчни и процедури за лечение на безплодие може да се окаже в опасност, ако републиканците победят на изборите. Опасенията по въпроса се увеличиха, след като Върховният съд в Алабама постанови през февруари, че замразените ембриони ще се смятат за деца, което постави под въпрос процедурите за лечение на безплодие. Както демократи, така и републиканци, включително и бившият президент Доналд Тръмп, осъдиха решението, въпреки че някои консерватори заявиха, че го подкрепят.
Повечето американци - около 6 от 10 души, подкрепят защитаването на достъпа до инвитро процедури, сочи проучване на АП-НОРК, проведено през юни. Въпреки това мненията за това дали трябва да се забрани унищожаването на ембриони, създадени чрез инвитро, са по-разнопосочни. Около 4 от 10 души нито защитават, нито отхвърлят унищожаването на ембриони, създадени по този начин, докато една трета го подкрепят и една четвърт са против.
Опитът на Уолз с репродуктивните въпроси не е само личен.
След като Върховният съд на САЩ премахна конституционното право на аборт, Уолз подписа закон, според който жителите на щата Минесота имат "фундаментално право" на аборт и контрацепция.
Откакто Уолз бе избран за партньор на Харис в изборната надпревара, някои консерватори разкритикуваха закона като краен и казаха, че позволява на жените да извършват аборт, когато са в напреднала бременност. В същото време групи за защита на правото на аборт приветстваха решението.
(БТА)
(Превод от английски език: Анелия Пенкова)
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text