site.btaКой ще наследи Риши Сунак начело на Консервативната партия във Великобритания
Бившият министър на Великобритания по въпросите на бизнеса Кеми Бейдънок през уикенда се включи в надпреварата за лидер на Консервативната партия, ставайки шестият претендент за нов ръководител на партията след най-тежкото ѝ изборно поражение, съобщи "Блумбърг".
Тя обяви кандидатурата си часове преди края на срока за приемане на номинации вчера и в момента букмейкърите я определят като фаворит за победата, посочва медията.
Бейдъкок се присъединява към бившия министър на вътрешните работи Прити Пател, бившия министър на труда и пенсиите Мел Страйд, бившия министър на външните работи Джеймс Клевърли, бившия министър на сигурността Том Тугендхат и бившия министър на имиграцията Робърт Дженрик в надпревара, която ще продължи до 2 ноември.
След съкрушителното поражение на партията на изборите този месец, когато тя загуби гласове за сметка на партии както от десницата, така и от левицата, в редиците на консерваторите цари разделение между умерените членове, които искат да се опитат да си върнат центристките гласоподаватели, и твърдолинейните членове, които искат по-строги политики в областта на миграцията и реда, за да си върнат политическата територия, загубена за сметка на партията "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фараж, посочва Асошиейтед прес.
Бейдънок е смятана за лидер сред поддръжниците на дясното крило в партията и се радва на високи оценки на одобрение от страна на редовите членове на партията в проучванията, проведени от популярния сред активистите сайт Conservative Home, отбелязва Би Би Си. Четиридесет и четири годишната привърженичка на кампанията за Брекзит веднъж вече се кандидатира за лидер на Консервативната партия след оставката на Борис Джонсън и зае четвърто място, въпреки че започна надпреварата със сравнително ниска популярност. Тя обвини другите кандидати, че са започнали да прилагат "мръсни трикове" срещу нея още преди да обяви кандидатурата си.
Депутатът от Брейнтрий Джеймс Клевърли беше първият, който обяви намерението си да се кандидатира. Обявявайки решението си във в. "Телеграф", той написа, че може да "обедини" партията. Клевърли е депутат от 2015 г. и е служил в кабинетите на Борис Джонсън, Лиз Тръс и Риши Сунак, като стана първият чернокож министър на външните работи.
Четиридесет и две годишният Робърт Дженрик стана третият човек, който обяви кандидатурата си - обещавайки да спечели обратно избирателите от партията "Реформирай Обединеното кралство", които изоставиха консерваторите на парламентарните избори. Някога считан за центристка фигура и близък съюзник на Сунак, Дженрик напоследък изповядва политики, близки до тези на дясното крило на партията. Миналата година той подаде оставка като министър на имиграцията, заявявайки, че извънредното законодателство на правителството за Руанда не е стигнало достатъчно далеч.
Бившият министър на вътрешните работи Прити Пател стана депутат през 2010 г. и заемаше поста министър на международното развитие в правителството на Тереза Мей, но се оттегли на фона на спорове за неразрешени срещи с израелски официални представители. Като министър на вътрешните работи по времето на Борис Джонсън тя стартира точковата имиграционна система, сключи сделки за връщане на мигранти с Албания и Сърбия и подписа спорното споразумение с Руанда.
Шестдесет и две годишният министър на труда и пенсиите в сянка Мел Страйд се кандидатира за лидер на партията, представяйки се като обединител, който ще държи лейбъристите отговорни "с точността на съдебен следовател". Близък съюзник на Сунак, Страйд беше един от малцината министри, на които беше поверено да дават интервюта за медиите по време на неотдавнашната предизборна кампания.
Бившият министър на сигурността Том Тугендхат потвърди кандидатурата си, като заяви пред "Телеграф", че партията му трябва "да си върне доверието на британския народ". Бившият офицер от армията е смятан за центрист, което може да се окаже проблем за по-твърдолинейните членове на партията. Тугендхат гласува за оставане в ЕС на референдума за Брекзит. Той беше силно критичен към изтеглянето на НАТО от Афганистан през август 2021 година.
Борис Джонсън, който все още е влиятелна фигура в партията, не планира да подкрепи нито един от тези кандидати за лидер на Консервативната партия, коментира "Телеграф".
Като не подкрепя нито един от претендентите, Джонсън повтаря действията си от надпреварата за лидер, която се проведе през лятото на 2022 г., след като той се оттегли от поста министър-председател. Тогава той заяви, че "не би искал да навреди на ничии шансове, като предложи подкрепата си".
Подкрепата от Джонсън в тази надпревара може да се окаже и нож с две остриета, посочва британският вестник. Той продължава да разделя мненията сред парламентарната група на консерваторите. Някои от кандидатите за нов лидер на партията вероятно ще се опитат да се дистанцират от неговото наследство - особено от скандала "Партигейт", при който по време на пандемията от коронавирус в канцеларията на улица "Даунинг Стрийт" се провеждали партита, въпреки ограниченията за събиране на хора.
Въпреки това Джонсън остава популярен сред част от редовите членове на Консервативната партия, които ще решат кой да бъде новият лидер, след като по-късно тази есен депутатите изберат двама претенденти, отбелязва "Телеграф". Възможно е Джонсън да пази мълчание и заради желание да не разочарова политическите си съюзници. Клевърли и Пател бяха негови верни поддръжници, като и двамата подкрепиха бившия премиер, когато той за кратко обмисляше да се кандидатира отново за лидер на партията през октомври 2022 г. след краха на правителството на Лиз Тръс.
Тугендхат от друга страна е влизал в публични сблъсъци с него по редица поводи, а в отговор на въпрос по време на един от дебатите за лидер на консерваторите през 2022 г. дали Джонсън "е честен", той поклати глава отрицателно, посочва изданието.
Когато британският парламент се завърне от лятната си ваканция в началото на септември, няколко тура на гласуване сред депутатите от Консервативната партия ще сведат броя на кандидатите за лидерския пост до четирима, обяснява Би Би Си. Във всеки тур кандидатът, който завърши на последно място, ще бъде елиминиран. Четиримата финалисти ще имат възможност да говорят директно пред членовете на Консервативната партия по време на конференцията на партията между 29 септември и 2 октомври. След конференцията кандидатите ще бъдат сведени до двама в последния тур на гласуване. След това всички редови членове на партията ще могат да гласуват за един от тези двама кандидати.
Членовете на партията ще направят своя избор чрез тайно онлайн гласуване, въпреки че тази система вече е била критикувана заради уязвимостта си към хакери и намеса на недобросъвестни страни. През последните години членовете на партията обикновено избират по-десния кандидат от финалната двойка, коментира Би Би Си. В първия от изборите за лидер на партията през 2022 година Риши Сунак последователно печелеше повече подкрепа от депутатите на всеки тур, но в крайна сметка редовите членове на партията гласуваха за Лиз Тръс.
Новият лидер на Консервативната партия ще бъде обявен на 2 ноември - тогава Сунак ще предаде ръководството на партията. Победителят ще стане официален лидер на британската опозиция и ръководител на усилията на консерваторите да възстановят партията след тежкото поражение.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text