site.btaВърховният съд на Япония постанови държавни обезщетения за принудителна стерилизация
Върховният съд на Япония постанови днес правителството да изплати обезщетение на потърпевшите от принудителни операции за стерилизация в периода от 50-те до 70-те години на миналия век по силата на вече несъществуващ закон, предаде Киодо. Агенцията допълва, че за първи път въпросният закон е обявен за противоконституционен със съдебно решение.
В решението си по пет съдебни дела, в които ищците претендираха за обезщетения, съдът се произнесе, че давността от двадесет години за незаконни действия не важи за случаи, свързани със закона, действал между 1948 и 1996 година.
Решението дава право на обезщетения за потърпевшите от закона, който е разрешавал стерилизацията на хора с умствени увреждания, психични заболявания или наследствени разстройства, дори и без тяхното съгласие, с цел да се избегне "непълноценно" потомство, отбелязва Киодо.
Ищците, за които се отнася сегашното решение на Върховния съд, заведоха дела на пет висши инстанции - в окръжни съдилища в Токио, Сапоро, Сендай, Осака и Кобе. Те са сред 39-те души, които от 2018 година насам търсят обезщетения чрез подобни дела в общо единадесет окръжни съдилища и един съдебен филиал.
Да се освободи правителството от отговорност с прилагане на срока за давност "е изключително нечестно и несправедливо", се произнесе Върховният съд, наричайки прилагането на давността от страна на държавата "недопустимо", тъй като "противоречи на задължението за добросъвестност" и представлява "злоупотреба с власт".
И 15-те съдии от състава на Върховния съд тълкуват закона, съгласно който са се извършвали стерилизациите, като противоконституционен с твърдението, че той нарушава чл. 13 от Конституцията на Япония, който гарантира свободата на човека в избора да не се подлага на физически инвазивна процедура против неговата воля, и на чл. 14, постановяващ правото на равнопоставеност.
Това е тринадесетият случай, в който японският Върховен съд обявява даден закон за противоконституционен, посочва Киодо.
Първият секретар на японския кабинет Йошимаса Хаяши, който е главен говорител на правителството, заяви, че кабинетът "ще изплати обезщетенията безпроблемно и ще реагира в съответствие със съдебното решение, след като го разгледа". Освен това правителството ще обсъди и организирането на среща на министър-председателя Фумио Кишида с потърпевши, както бе поискано от ищци, каза на пресконференция Хаяши.
Въпросът, касаещ споменатото решение, бе дали Върховният съд би приложил давността, след като четири висши съдебни инстанции постановиха обезщетения за ищци с тезата, че позоваването на давността е "крещяща несправедливост", обръща внимание Киодо.
Четири окръжни съдилища постановиха правителството да изплати суми в размер от 11 до 16,5 милиона йени (между 68 000 и 101 850 долара) на всеки потърпевш и 2,2 милиона йени (13 580) на родственик на покоен потърпевш.
Сумите са многократно по-големи от еднократното държавно обезщетение от 3,2 милиона йени (19 750 долара), изплатено на всеки човек, подложен на принудителна стерилизация, след като законът, по чиято сила се е случвало това, спря да се прилага през април 2019 г. Право на обезщетение бе признато на около хиляда и сто души в Япония.
Пети окръжен съд - в Сендай, приложи давността в решение във вреда на ищците. В същото време всичките пет окръжни съдилища обявиха закона за противоконституционен. По неговата сила са били стерилизирани около 25 000 души, 16 000 без тяхното съгласие, сочат данни от държавната статистика, цитирани от Киодо.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text