site.btaВ Тараклия отбелязаха Деня на книгата с презентация на издания за бесарабските българи и гагаузи


В Деня на книгата и авторското право, както и на професионалния празник на библиотекарите, в Районната библиотека на град Тараклия се състоя презентация на литературния алманах „Бесарабски гердан“ и научното изследване на д-р Иван Грек, посветено на съдбата на българите и гагаузите, емигрирали в Бразилия. Събитието откри директорката на библиотеката Надежда Танова, която подчерта, че в ерата на дигиталните технологии именно книгите продължават да носят духа на народите и да изграждат мостове между поколенията. „Книгите ни учат да мислим, да чувстваме и да не забравяме корените си“, отбеляза Танова.
Председателят на фондация „Български дух“ Олег Косих сподели, че интересът към културната памет и нематериалното наследство е доказателство за живата връзка между хората и тяхната история. „Честно казано, бях приятно изненадан колко хора дойдоха да поговорим за книгите. Това означава, че усилията на авторите и дарителите не са напразни – хората се интересуват от миналото си и не забравят кои са“, заяви той.
Косих подчерта, че изданията са реализирани изцяло с усилията на доброволци и спонсори: „Смятам, че много неща можем да направим сами и заедно – както се казва: хора за хора“. Той също така отбеляза, че част от представените книги са дарени на библиотеката на поделението „Григорий Цамблак“ в Тараклия към Русенския университет „Ангел Кънчев“, а административният директор Александър Боримечков обяви, че предстои отделна среща със студентите, на която ще бъдат обсъдени темите, засегнати в изданията.
Книгите предизвикаха интерес сред присъстващите и дадоха повод за оживена дискусия върху важността на културната идентичност в съвременния свят. Събралите се в читалнята библиотекари, обществени дейци, автори и дарители – говориха за основните идеи и акценти в книгите, обръщайки внимание както на историческите процеси на миграция и адаптация на бесарабските общности, така и на съвременните предизвикателства, пред които те са изправени.
Редакторът на алманаха доц. Васил Кондов отбеляза, че традицията по съставяне на сборници като „Бесарабски гердан“ трябва да бъде съхранена и предавана напред. „Много от творбите в тези издания запазват местното наречие и духа на тукашните българи за идните поколения“, подчерта той. Съставителят Иван Алавацкий съобщи, че творбите за поредния, седми брой на „Гердана“ вече са събрани и очакват редакционна обработка и публикуване.
В срещата чрез онлайн връзка се включиха и д-р Иван Грек – автор на книгата „Бесарабски (Буджашки) българи и гагаузи: вчера, днес, утре“, както и Прасковия Долапчи от украинското село Котловина. „Бих искал бесарабските българи и гагаузи да продължат започнатата от мен работа. Оказа се, че днешното поколение бесарабски българи и гагаузи все още пази в паметта си разказите на бащи, дядовци и съселяни за емиграцията на роднини отпреди сто години“, сподели историкът Иван Грек. Той също подчерта, че изданието е първото от сто години насам, написано от бесарабски българин и представящо събитията от 1925–1927 г. – масовата емиграция на сънародници в Бразилия – от гледна точка на буджашката общност на българите и гагаузите.
След дискусията присъстващите имаха възможност да се насладят на традиционни ястия, приготвени от Мария Константинова, която организаторите нарекоха „душата на събитието“.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина