site.btaБайдън се опита да склони Нетаняху по грубия начин, спорът им става все по-публичен, пишат западни издания
Интервютата на президента на САЩ Джо Байдън и на премиера на Израел Бенямин Нетаняху в края на изтеклата седмица, с които те влязоха в открит спор помежду си, са централна тема в западните издания днес.
Според в. "Вашингтон пост" в изявлението си от събота пред телевизионния канал Ем Ен Би Си американският държавен глава се е опитал "да склони по грубия начин" министър-председателя на Израел да сложи край на войната си в ивицата Газа, а друг американски вестник - "Ню Йорк таймс", отбелязва, че вчерашният отговор на Нетаняху пред "Политико" е знак, че спорът на най-високо политическо равнище става "все по-публичен".
Джо Байдън засили обществения натиск върху правителството на израелския премиер Бенямин Нетаняху с изказването си, че то "повече вреди на Израел, отколкото помага", отбелязват Тиа Голденберг и Зийк Милър във "Вашингтон пост". Те обръщат внимание и на факта, че според амекиранския президент израелците ще пресекат "червена линия" с евентуалното си нахлуване в граничния град Рафах, където в момента убежище са намерили над един милион палестинци. Байдън се опита да склони Нетаняху да сложи край на настъплението си в Газа по грубия начин, но израелският премиер изглежда не отстъпва от позицията си, е мнението на "Вашингтон пост".
"Ню Йорк таймс" посочва, че лидерите на съюзниците Израел и САЩ са влезли в диспут, който става все по-публичен, и оприличава техния спор на боксов спаринг в контекста на нарастващата лавинообразно хуманитарна криза в ивицата Газа. Вестникът акцентира върху позицията на Нетаняху, че оценката на Байдън е "грешна" и че той и неговото правителство правят това, което "преобладаващото мнозинство" от израелците желае.
Мнението на "Ню Йорк таймс" е, че коментарите на Байдън, в които той потвърди подкрепата си за Израел независимо от критиките към Нетаняху, са подчертали "деликатното положение" на Съединените щати - те въоръжават Израел, като в същото време се опитват да доставят по всякакви начини - по суша, въздух и вода, хуманитарна помощ за бедстващото палестинско население в ивицата Газа.
Тук вестникът акцентира върху отплаването на кораба "Генерал Франк Бесон" на американската армия, който да превози хуманитарна помощ за Газа, след като Байдън е обявил намерението за изграждане на временно пристанище в речта си "За състоянието на Съюза" в четвъртък.
Британският в. "Гардиън" отчита, че Нетаняху е "отвърнал на удара" със задочния си отговор на изявленията на американския държавен глава, като е изтъкнал, че "Байдън греши и по двата параграфа", ако мисли, че израелският премиер "следва лична политика срещу мнозинството и че тя накърнява интересите на Израел".
Според министър-председателя мнението на израелците е, че "последното нещо, което трябва се направи, след като се унищожи "Хамас", е да се даде властта в ивицата Газа на Палестинската автономия, която учи децата на тероризъм и плаща за тероризъм".
"Гардиън" посочва, че Нетаняху е заклеймяван в международен план за израелските удари по цивилно население в Газа и се е противопоставил на САЩ, които "предоставят на Израел военна помощ за милиарди долари".
Друго британско издание - "Индипендънт", разсъждава в редакционен коментар върху разгорелия се дебат между Байдън и Нетаняху през призмата на желанието на американския лидер да помогне и на палестинското население в анклава.
"Планът на президента Байдън да достави хуманитарна помощ за Газа е признак за ограничените американски способности за влияние върху израелско-палестинския конфликт", пише "Индипендънт".
"Изпълненият с драматизъм проект за построяване на временно пристанище в помощ на Газа, което само по себе си е колосална логистична задача, е напомняне както за статута на Америка като суперсила, така и за пределите на тази суперсила. Всъщност, малко други нации в света, ако въобще има такива, биха могли да обмислят такъв амбициозен проект: плаващо пристанище, през което да се извършва доставката на милиони тонове хуманитарна помощ директно до тези, които имат отчаяни, животоспасяващи нужди", се казва в редакционния коментар на "Индипендънт".
"Разбира се, изграждането на пристанището ще отнеме около два месеца и едва ли е оптимално решение, но е доказателство, хвърлено в лицето на онези, които обвиняват Белия дом в безчувствено пренебрежение към разрастващата се човешка трагедия н Газа. Подобно на спускането на помощ по въздуха в анклава тази мисия е в духа на най-добрите традиции на американското глобално лидерство, като напомня например за Берлинския въздушен мост от 1949 г.", заключава "Индипендънт".
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text