site.btaЕвродепутати оценяват положително конституционните промени в България
Евродепутатите от комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, които посетиха България в края на миналата година, оценяват положително промените в българската конституция. Мисля, че много от промените са в добра посока, беше полезно пътуване, заяви Софи инт Велд ("Обнови Европа"), ръководила мисията до нашата страна.
Тя посочи, че евродепутатите са разговаряли с президента, с представители на правителството, журналисти, неправителствени организации и с действащия главен прокурор. Опитът ми с няколко поредни български правителства от различни политически сили е, че всички имат волята да работят с нас, обобщи Инт Велд.
Промените в конституцията са насочени към преодоляване на недостатъци, установени по-рано, особено с позицията на главния прокурор, отбеляза тя. Според нея напоследък се наблюдава подобрение в състоянието на българските медии.
Инт Велд отбеляза оценката на Венецианската комисия за промените в българския основен закон и уточни, че евродепутатите ще проследят как тези препоръки са били отразени в окончателно приетите конституционни текстове. По нейните думи евродепутатите от мисията не са единодушни за рисковете от одобрените промени. Можем да кажем, че в процеса на реформите е вложена много енергия от това и от предходни правителства, каза Инт Велд. Тя изрази надежда промените да доведат до успех в борбата с корупцията и да изведат страната на пътя на затвърждаване на върховенството на закона.
Евродепутатът Елена Йончева (БСП/Социалисти и демократи), участвала в мисията, определи конституционните промени като решения, наложени от желание за постигане на политически цели. Реформата затяга хватката на управляващата коалиция над правосъдието и показва политическа намеса във Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет, и осигурява безнаказаност за виновните за корупцията в последното десетилетие, каза тя. Йончева говори също за новите назначения в Конституционния съд и за прекратяването на разследвания, обсъждани от евродепутатите по-рано.
Социалистите и демократите в ЕП не подкрепят реформите на правителството. За нас е ясно, че целта на коалицията е да удължи оставането си на власт, добави Йончева.
Тинеке Стрик (Зелени) посочи, че мисията се е уверила в стремежа на българските властите за решаване на въпросите с върховенството на закона. Според нея е необходимо задълбочено наблюдение на последиците от конституционните промени. Медийната свобода има нужда от внимание, особено по въпросите с концентрацията на собствеността и с липсата на прозрачност за собствениците, отбеляза тя. Тинеке препоръча създаването на политически независими средства за борба с корупцията у нас.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text