site.btaСветът следи войната в Газа и породеното от нея напрежение в Червено море
Най-новата серия американски бомбардировки срещу обекти на хусите в Йемен не е изненада и засилва перспективата за продължителна военна кампания, която да засегне една страна, вече изтощена от години на война, посочва "Гардиън".
Ударът означава, че Вашингтон признава, че всяко усилие да се опита да спре напълно атаките срещу западното корабоплаване в южната част на Червено море ще изисква повторна намеса поради капацитета и решимостта на йеменската групировка да се съпротивлява.
След първоначалната атака на британските и американските сили със 150 бомби в петък сутринта и последвалата атака срещу радарно съоръжение 24 часа по-късно бунтовниците хуси изстреляха ракета по разрушител на американските военноморски сили (която беше свалена), удариха с ракети два търговски кораба, като леко повредиха всеки от тях, и насочиха дрон към трети, като отново причиниха известни щети, но нямаше ранени.
Вчера лидерът на движението Абдул Малик ал Хуси в първата си реч след началото на предприетата от САЩ операция заяви, че за него е "голяма чест" да бъде в пряка конфронтация с израелците, американците и британците, като определи случващото се като част от опитите на хусите да се намесят в подкрепа на палестинците в Газа.
На Световния икономически форум в Давос войната в Близкия изток е най-важната тема за обсъждане наред с конфликта в Украйна, посочва в. "Зюддойче цайтунг". Представителите на повечето правителства категорично осъждат терористичната атака на "Хамас" срещу Израел. В същото време обаче те виждат решението за две държави като единствен изход от конфликта. Това подчерта и германският министър на външните работи Аналена Бербок.
Вестникът също така отбелязва, че Европейският парламент призова с категорично мнозинство за постоянно прекратяване на войната в Близкия изток и за възобновяване на усилията за намиране на решение, основано на съществуването на две държави.
Посочвайки, че йеменските хуси са поели отговорност за нападението срещу американския танкер "Кемикъл рейнджър" в Аденския залив, "Зюддойче цайтунг" информира за последвалия американски ответен удар.
Вестникът отбелязва, че президентът на САЩ Джо Байдън е подчертал намерението си за продължаване на въздушните удари срещу подкрепяното от Иран движение на хусите, въпреки че тези действия на Вашингтон засега не възпират ислямистката групировка да предприема нови нападения срещу товарни кораби в Червено море. "Спират ли хусите? Ще продължат ли? Да", заяви Байдън пред репортери в Белия дом, когато бе попитан дали американските атаки до момента са били ефективни. Джон Кърби, директор по комуникациите на Съвета за национална сигурност, също подчерта, че бомбардировките по обекти на хусите ще продължат толкова дълго, колкото е необходимо.
Междувременно говорителка на Пентагона посочи малко по-късно: "Не искаме война. Не смятаме, че сме във война", заяви Сабрина Сингх във Вашингтон.
"Евронюз" отбелязва, че при поредния американски удар срещу позиции на хусите целите са били позиции с 14 готови за изстрелване ракети, както и срещу командните структури на йеменската милиция.
В. "Франкфуртер рундшау" обръща внимание на откритото противоречие със САЩ, в което влезе израелският премиер Бенямин Нетаняху, който отхвърли създаването на палестинска държава след края на войната в Газа. Относно решението за създаване на две държави по настояване на САЩ Нетаняху заяви: "Израелският министър-председател трябва да може да казва "не", когато е необходимо, дори на най-добрите ни приятели."
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text