site.btaОтслабените германски либерали решиха да останат в управляващата коалиция
Либералите от германската Свободна демократическа партия (СвДП) решиха след вътрешнопартийно допитване да останат в управляващата трипартийна коалиция на канцлера Олаф Шолц. Резултатът е важен, тъй като даде поглед върху нагласите в СвДП, която след поредица тежки изборни поражения миналата година се очерта като слабото звено в правителственото мнозинство.
В първия ден от новата година бяха огласени резултатите от вътрешнопартийно допитване с необвързващ характер, според които засега лек превес в СвДП имат онези гласове, настояващи за оставане във фрагментираната коалиция на Шолц, отбелязва Ройтерс.
До анкетата се стигна, след като сред актива на бизнес ориентираната партия, застъпваща се за намаляване на данъците, започна да зрее все по-голямо недоволство от политиката на увеличаване на социалните разходи, водена от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на канцлера и другия коалиционен парнтьор Зелените. Това веднага породи спекулации, че правителството може и да не изкара пълния си мандат, от който остават още почти две години.
Биджан Джаир-Сарай, генералният секретар на СвДП, заяви в понеделник, че произнасянето на 52 процента от участниците в допитването в полза на оставането в коалицията е ясен сигнал, че партията иска да продължи да управлява.
„Преобладаващата част от членовете иска СвДП да продължи да се държи като отговорна партия и да остане в управлението“, каза той пред репортери. „Политическите предизвикателства са огромни, в икономическата, бюджетната политика, но и по отношение на миграцията. Искаме СвДП да продължи да помага за решаването на тези проблеми.“
Едва 26 000 от общо 70 000 членове на партията участваха в допитването, инициирано от шефовете на местните и областните структури на партията, а поводът беше оставането на СвДП извън регионалните парламенти на Бавария и Хесен, след като партията не успя да преодолее 5-процентния праг за влизане в тях на изборите.
Войната в Украйна, загубата на доставките на руски газ и нуждата от ускорен енергиен преход вземат безпрецедентна дан от най-силната в промишлено отношение европейска икономика Германия. Стопанският растеж е почти нулев и дори отрицателен и в подобна обстановка за СвДП става все по-трудно да убеди обществеността, че предлаганите от нея ортодоксални бюджетни решения са правилните.
Нито една от партиите в коалицията няма интерес от предсрочни избори, за каквито настояват опозиционните консерватори. В сегашните тежки икономически времена проучванията на обществените нагласи сочат 30 процента подкрепа за консерваторите, което е с около два пъти повече над рейтинга на социалдемократите и Зелените. В национален план подкрепата за СвДП се движи на равнище от около 5 на сто.
В новогодишното си обръщение на 31 декември Шолц призна, че времената са трудни, но обеща, че Германия има силите да премине успешно през предизвикателствата.
„Мнозина са недоволни и аз гледам сериозно на този факт. Но ние в Германия ще преодолеем успешно препятствията“, каза той. „Инфлацията намалява, заплатите се повишават, газохранилищата са пълни догоре за зимата. Справяме се добре въпреки неблагоприятната конюнктура.“
РЕАКЦИИТЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ДОПИТВАНЕТО
Сред реакциите на представителите на висшето ръководство на СвДП преобладаваше задоволството от резултата от допитването, като те ги определиха като проява на отговорно отношение към съдбините на държавата в трудни времена, но и като шанс за прокарване на политическите виждания на партията.
Председателят на СвДП Кристиан Линднер, който е и финансов министър и вицеканцлер в правителството, написа в социалната мрежа Екс, че резултатите са „ясна заявка за запазване на либералния профил на правителството“, а заместникът му Волфганг Кубицки, който е една от най-популярните личности в партията, видя в тях възможност за укрепване на позициите на СвДП в управляващата коалиция, наричана често от журналистите и политолозите в Германия „светофарна“ заради цветовете на участващите в нея партии – червено, жълто и зелено.
„Мнозинството сред актива на СвДП иска партията да поеме отговорност“, написа в Екс правосъдният министър на Германия Марко Бушман, който също е представител на СвДП.
На другия полюс бе коментарът на един от инициаторите на допитването до актива Матиас Ньолке, който продължи да настоява за нов курс на либералите. „Този резултат е ясен сигнал за недоволството вътре в партията“, каза председателят на партийната организация в окръг Касел пред ДПА и призова ръководството на партията да вземе предвид тези настроения при решенията за по-нататъшните си действия в управляващата коалиция.
Според опозиционния баварски Християнсоциален съюз (ХСС) малката преднина, с която печелят привържениците сред либералите на оставането в управлението, показва, че коалицията се намира в дълбока криза, затова според него са нужни предсрочни избори. „СвДП вътрешно е напълно разединена, което я прави трайно недееспособна в политическо отношение“, каза генералният секретар на ХСС Мартин Хубер пред изданието „Аугсбургер алгемайне“ и обвини привържениците на оставането на либералите в правителството във вкопчване във властта.
Влизането на СвДП в коалицията с ГСДП и Зелените още отначало беше прието с резерви от мнозина в СвДП, отбелязва „Цайт“. Изданието допълва, че резултатът от вътрешното допитване ще се отрази добре на управляващите, защото ще реши засега споровете в партията, ще успокои другите двама партньори в правителственото мнозинство и ще тушира напрежението вътре в самата светофарната коалиция, която в последно време непрекъснато е раздирана от противоречия по правителствената политика.
Канцлерът Шолц също се изказа критично за отношенията в коалицията през последните месеци. „Няма нищо лошо да има дискусии за пътя, по който да вървим, и борба за постигането на справедливи компромиси, това е част от демокрацията – но спокойно бих се отказал от някои от шумните дебати, на които станахме свидетели през последните седмици и месеци“, заяви той в новогодишното обръщение, призовавайки за повече диалог.
БЮДЖЕТЪТ И МИГРАЦИЯТА, ГОЛЕМИТЕ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА
Коалиционните партньори ще трябва да покажат воля за компромис по отношение на бюджета за 2024 г. и по-специално по отношение на орязването на разходи и промените във внесения проектобюджет за новата година. Приемането на държавната план-сметка вече закъснява прекалено много поради разногласията между трите партии, затова изправени пред липсата на време, те си поставят за задача до началото на февруари той да мине в Бундестага.
Другото голямо предизвикателство пред тройната коалиция е миграцията. Данните от най-новите изследвания на общественото мнение показват, че над две трети от германците не вярват в способността на правителството да предложи адекватно решение на този въпрос. Според проучване, направено от агенцията „Югав“ по поръчка на вестник „Велт ам зонтаг“ сред 2000 респоденти, 69% от запитаните отговарят, че „изобщо не вярват“ или „по-скоро не вярват“. Доверие в действията на кабинета по този въпрос „по-скоро“ или „напълно“ запазват едва 23 процента, а около 9 на сто се колебаят.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text