site.btaЗападни издания коментират втората визита на Лойд Остин в Израел и ескалацията на напрежението в Червено море
Втората визита на американския министър на отбраната Лойд Остин в Израел след началото на военните действия в ивицата Газа и нарастващото напрежение в Червено море, предизвикано от атаките на йеменските бунтовници хуси срещу търговски кораби, са централни теми в западния печат днес.
Остин заяви в Тел Авив, че подкрепата на Вашингтон за израелската сигурност "остава непоклатима", но също така отбеляза, че "демокрациите са по-силни и сигурни, когато се спазват законите за водене на война", пише в. "Ню Йорк таймс". Правителството на Джо Байдън очаква Израел да премине към нова фаза на войната, като планът е по-малки групи от елитни части да провеждат по-прецизни мисии за издирване и ликвидиране на ръководството на "Хамас", спасяване на заложниците и унищожаване на тунелите, използвани от ислямистките бойци, посочва изданието.
Американски служители твърдят, че Байдън иска израелските сили да преминат към въпросната по-прецизна тактика след около три седмици. Но Остин вчера подчерта, че "това е операция на Израел" и че целта на визитата му не е "налагането на срокове или условия".
Докато американският министър на отбраната беше в Израел, шефът на ЦРУ Уилям Бърнс се срещна във Варшава с израелски и катарски представители, за да обсъдят възможностите за възобновяване на размяната на заложници и затворници. Бърнс разговаря с ръководителя на израелската разузнавателна служба Мосад Давид Барнеа и с катарския премиер шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани. Преговорите в Полша се състояха в момент, в който израелският премиер Бенямин Нетаняху и други израелски лидери са подложени на нарастващ вътрешен натиск да осигурят освобождаването на 129-те заложници, оставащи в плен, допълва "Ню Йорк таймс".
"Разногласията в правителството на Байдън се задълбочават", пише в днешния си брой британският в. "Гардиън". "Някои американски служители казват, че Вашингтон е подценил мащаба на разочарованието в глобалния Юг. Много страни в региона виждат лицемерие в това, че ясно се посочват руските военни престъпления в Украйна, но за големия брой убийства в Газа се намират множество оправдания", отбелязва изданието.
Условията в палестинския анклав са ужасяващи. Ръководителят на Службата на ООН за подпомагане на палестинските бежанци Филип Лазарини вчера каза, че "няма да се изненада, ако хората започнат да умират от глад, болести и слаб имунитет".
"Западните партньори на Израел са все по-неспокойни от опустошителния ефект на войната и в края на миналата седмица Франция, Великобритания и Германия призоваха за незабавно примирие в 10-седмичния конфликт", пише още "Гардиън".
Вчера британският премиер Риши Сунак заяви, че в Газа са загинали твърде много цивилни и повтори призива, отправен ден по-рано от външния министър Дейвид Камерън, за "трайно прекратяване на огъня".
"Твърде много цивилни са загинали в Газа. Със сигурност сме свидетели на ужасяваща липса на разграничение (на целите) във военната операция на Израел в Газа", написа ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел в социалната мрежа "Екс".
"Гардиън" допълва картината на нарастващото международно негодувание и с обвинението, отправено от международната хуманитарна организация "Хюман райтс уоч" към Израел, че умишлено предизвиква глад сред 2,3-милионното население на Газа. Организацията се позова на изявления на висши израелски служители, които оповестиха намерението си да лишат цивилното население от храна, вода и гориво, и обвързаха допускането на хуманитарна помощи в анклава с освобождаването на заложници. "Хюман райтс уоч" заяви, че това представлява военно престъпление. Израелското правителство от своя страна отвърна на удара, като нарече хуманитарната организация "антисемитска".
Британският вестник предупреждава и за още една тревожна тенденция – "войната в Газа все още може да прерасне в регионален конфликт. Израел и "Хизбула" продължават да разменят огън през синята линия на границата с Ливан, а няколко големи международни корабни компании обявиха, че преустановяват транзита през Червено море след многократните нападения срещу плавателни съдове от страна на йеменските бунтовници хуси".
Хусите предприеха серия от атаки в Червено море и успяха да поразят няколко плавателни съда, което накара редица международни транспортни компании да наредят на корабите си да не минават през протока Баб ел Мандеб, пише американският в. "Файненшъл таймс". Централното военно командване на САЩ каза, че вчера е имало нови нападения край бреговете на Йемен, където петролен танкер е бил ударен с дрон и балистична ракета, а по същото време товарен кораб е съобщил, че в близост до него е бил детониран взрив.
През последните седмици непрекъснато се увеличават нападенията на хусите срещу търговското корабоплаване в Червено море. Бунтовническите лидери казват, че действията им са в отговор на израелската офанзива срещу "Хамас", пише още "Файненшъл таймс". От средата на ноември досега йеменските бунтовници са провели над 11 атаки срещу плавателни съдове, а САЩ обвиниха иранските власти, че дават възможност за тези атаки отбелязва изданието.
Международните компании са обезпокоени и от заплахите за доставките на катарски втечнен природен газ за Европа с настъпването на зимата. Референтната цена на газа в Обединеното кралство вчера скочи с повече от 8%, а цената на европейския хъб се повиши с над 7%.
Анализатори предупреждават, че действията на хусите в Червено море повишават опасността от нови и продължителни смущения в световните доставки на енергия и стоки.
Раад Алкадири, управляващ директор за енергия и енергийни ресурси в консултантската компания за политически рискове "Евразия груп", заяви пред "Файненшъл таймс", че решението на големите превозвачи да заобикалят Червено море ще увеличи и разходите им. "Компаниите имат възможност да използват по-дългия и скъп маршрут около нос Добра надежда. Повишените политически рискове ще допринесат за основната несигурност относно перспективите за търсенето и предлагането на петрол през 2024 г.", отбеляза Алкариди.
Заради ситуацията в Червено море тази сутрин Остин обяви в Бахрейн, че САЩ започват операция за защита на корабоплаването в Червено море, в която ще се включат и други държави.
През пролива ежедневно ще се движат два американски военни кораба – Ю Ес Ес Карней (USS Carney) и Ю Ес Ес Мейсън (USS Mason), както и ескадрени миноносци, които ще помагат за възпиране на хусите, допълва в. "Вашингтон пост". До момента САЩ не са нанасяли ответни удари срещу йеменските бунтовници. В мисията ще се включат и Великобритания, Бахрейн, Канада, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Сейшелските острови и Испания.
Освен това Вашингтон призова Съвета за сигурност на ООН да предприеме действия срещу атаките в Червено море. Представителката на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд е изпратила писмо до страните от Съвета за сигурност, в което заявява, че нападенията на йеменските бунтовници срещу търговски кораби, които преминават през международните водни пътища, продължават да застрашават "правата и свободите за навигация, международната морска сигурност и международната търговия".
Вчера 15-те държави членки на съвета обсъдиха проблема при закрити врата, но към момента все още не са предприели действия, посочва "Вашингтон пост".
/АГ/
news.modal.header
news.modal.text