site.btaАПС: Партньорството на Алжир с ЕС в областта на зеления водород е от решаващо значение за ефективното развитие на сектора
Министърът на енергетиката и мините на Алжир Мохамед Аркаб повтори, че енергийното партньорство с Европейския съюз (ЕС) е съществено и важно за ефективното развитие на производството с нулеви емисии в Алжир, предаде алжирската новинарска агенция АПС.
На среща на тема „Към основана на зелен водород икономика: стратегии, регулации и настоящи проекти“ генералният секретар на Министерството предаде словото на министъра за откриване на срещата. Той подчерта нуждата от продължителното сътрудничество за развитието на водорода и износните цели на Алжир като част от техническия диалог на високо ниво между алжирските и европейските експерти, с които се улеснява размяната на знания и технологии.
По време на организираната от Министерството среща, в сътрудничество с делегацията на ЕС в Алжир, министърът подчерта важността от сътрудничество в облекчаване на рисковете свързани с развитието на сектора на насцентен водород. Той отбеляза, че това партньорство служи на интересите на двете страни, като обърна внимание на разнообразни пилотни и експериментални проекти в страната, включително някои под стратегическото сътрудничество на ЕС.
„Тези инициативи ще ни помогнат да овладеем цялата верига за разработване и производство на водород", добави той.
Министърът посочи и два пилотни проекта, стартирани от „Сонатрак“ в южната част на страната, всеки с капацитет от два до четири мегавата, както и проучване за осъществимост на проекти за производство на горива от типа "е-метанол" и "е-керосин", в допълнение към полупромишления референтен проект в Арзев за разработване на инсталация за производство на водород с капацитет от 50 мегавата, с участието на германското правителство чрез банката за развитие, посветена на развитието на водородния сектор.
През следващия етап, от 2030 г. нататък, националната стратегия за постепенно и ефективно развитие на водородния сектор ще се съсредоточи върху реализирането на множество промишлени проекти с общ капацитет над 1 милион тона годишно. „Трябва да подготвим много добре (тези проекти) с нашите европейски партньори", заяви Аркаб, като подчерта необходимостта от проучване и оценка на транспортните маршрути и схемите за свързване чрез Южния водороден коридор, включително техническите аспекти, като например използването на наличната инфраструктура за осъществяването на този проект.
Министърът също така потвърди, че Алжир поставя специален акцент върху развитието на интегриран сектор за чист водород, по-специално чрез разработването на национална стратегия, основана на няколко направления, включително създаването на благоприятна среда, включително регулаторна и институционална рамка, в допълнение към развитието на човешкия капитал, индустриалната интеграция и международното сътрудничество.
От своя страна, ръководителят на делегацията на ЕС в Алжир Томас Екърт изтъкна предимствата на Алжир, които ще му позволят да играе „важна роля“ на континенталната и международната сцена като важен източник на водород в бъдеще, особено за снабдяване на европейския пазар.
Томас Екерт заяви, че Европейският съюз работи за създаването на „динамичен" местен пазар и посочи, че в средносрочен план това ще накара страните от ЕС да внасят еквивалента на 50% от зеления водород, за да задоволят европейското търсене. Той добави, че енергийният преход в ЕС напредва бързо, особено по отношение на интегрирането на зеления водород в енергийния микс, чрез взаимноизгодни партньорства с партньори от ЕС.
(Новината се разпространява по споразумение между БТА и алжирската новинарска агенция АПС)
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text