site.btaАджерпрес: "Паретара" - предшественикът на социалните мрежи при изпращането на любовни послания
В продължение на близо половин век, в периода между 20-те и 70-те години на миналия век, домакинската "паретара" - малко парче бродиран плат с различни изображения и надписи, което обикновено се окачва на стената за декорация в селските къщи в Румъния - е бил един от най-използваните методи за изпращане на любовни послания - роля, подобна на днешните социални мрежи.
С "паретарата" в миналото са били изразявани мислите, чувствата и вдъхновенията на жените, за тях и за тяхното семейство, те донякъде приличат на някои съобщения, които сега се публикуват във Фейсбук. Единствената разлика е, че тези послания са били изложени в плат и са поставяни на различни места в къщата, на видимо място, отбелязва на сайта на Музея за история и изкуство в Залъу, окръг Сълаж, музеографът Олимпия Мурешан.
Според нея много често срещана тема в текстовете на "паретарата" е любовта: "Признах на една роза, че те обичам/ Ще избера най-красивата и ще ти я изпратя!", "Без теб животът ми не би бил толкова красив/ Желая ти, скъпа моя, дълъг живот" или "Някой някога казвал ли ти е, че най-красивата дума е твоето име?".
Някои послания всъщност са предложения за брак: "Скъпа моя, обичам те/ За теб ще се оженя. Донесох ти този цвят и любящо сърце/ Дай ми ръката си и никога няма да се разделим!".
Музеографът изтъква, че много жени са избирали, когато купували "паретара" на пазара, точно тези текстове, които биха могли да бъдат недвусмислено послание към съпрузите им. Тя заяви за Аджерпрес, че "паретари" е имало в къщите в окръг Сълаж в периода от 20-те до 70-те години на миналия век, като такива все още има в домовете на някои възрастни хора.
Музеят в Залъу наскоро се сдоби с 20 такива "паретари", които ще бъдат представени на изложба през април. (Новина, избрана от АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА без намеса в текста съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text