site.btaАнглия постигна драматичен успех над Нидерландия и е на финал на Евро 2024

главен съдия: Феликс Цвайер (Германия)
жълти картони – Дензъл Дъмфрис, Върджил ван Дайк, Шави Симонс (Нидерландия); Джуд Белингам, Букайо Сака, Киърън Трипиър (Англия)
състави:
- Нидерландия: Барт Фербрюген, Върджил ван Дайк, Нейтън Аке, Стефан де Фрай, Шави Симонс (90+3 Брайън Брооби), Мемфис Депай (35 - Джоуи Феерман), Коди Гакпо, Тижани Райндерс, Дониел Мален (46-Воут Вегхорст), Дензъл Дъмфрис (90+3 Джошуа Зиркзее), Йери Схаутен

- Англия: Джордан Пикфорд, Кайл Уокър, Деклан Райс, Джон Стоунс, Марк Гехи, Букайо Сака (90+3-Езри Конса), Хари Кейн (81-Оли Уоткинс), Джуд Белингам, Фил Фодън (81-Коул Палмър), Киърън Трипиър (46-Люк Шоу), Коби Мейну (90+3-Конър Галахар)

Отборът на Англия направи пълен обрат срещу Нидерландия и победи с 2:1, като по този начин се класира за финал на Европейското първенство по футбол.

В битката за титлата футболистите на Гарет Саутгейт ще се изправят срещу Испания в Берлин в неделя. "Ла Фурия" се наложи също с 2:1 в другата полуфинална среща с Франция снощи.

Англичаните изоставаха с 0:1 още в 7-ата минута след гол на Шави Симонс, но стигна до успеха след точни удари на Хари Кейн от дузпа и на Оли Уоткинс.

Нидерландия нанесе първия удар още в 7-ата минута, когато Шави Симонс открадна топката от Деклан Райс, напредна и с мощен удар от границата на наказателното поле преодоля Джордан Пикфорд.

Англия реагира веднага, но опити на Фил Фоудън и Букайо Сака завършиха без успех. В 18-ата минута Хари Кейн нанесе неточен удар, но защитникът на „лалетата“ Дензъл Дъмфрис игра опасно в наказателното поле с бутоните напред, опитвайки се да го блокира, което накара реферът Феликс Цвайер да прегледа ситуацията със системата за видеоповторения (ВАР) и след това отсъди дузпа. Кейн застана зад топката и не остави шансове на Барт Фербрюген за 1:1.

Англия бе много близо до втори гол в 23-ата минута. Коби Мейну намери в наказателното поле Фил Фоудън, който пусна топката покрай вратаря, но от голлинията изчисти Дъмфрис.

В 30-ата минута Нидерландия получи право да изпълни ъглов удар. Шави Симонс прати топката в наказателното поле, където Дъмфрис игра с глава, но за негово съжаление нацели напречната греда.

120 секунди по-късно и Англия удари греда. Хубав диагонален удар на Фоудън елиминира Фербрюген, но срещна страничния стълб.

В края но полувремето един от лидерите на Нидерландия Мемфис Депай бе принудително заменен от Джоуи Феерман.

На почивката и двамата треньори направиха по една смяна. Люк Шоу влезе в игра на мястото на Кийрън Трипиър, а Ваут Вегхорст замени Донийл Мален.

Нидерландия започна далеч от по-активно второто полувреме. Футболистите на Роналд Куман държаха инициативата, но залагаха предимно на центрирания, които не затрудняваха Джордан Пикфорд.

В 65-ата минута Върджил ван Дайк бе изпуснат след центриране от корнер, но ударът му бе отразен от Пикфорд.

Последваха плахи опити за промяна на резултата от Дъмфрис и Вегхорст.

В 75-ата минута Коди Гакпо бе близо да се измъкне сам срещу Пикфорд, но в решителния момент се намеси Кайл Уокър.

Англия показа силата си в 79-ата минута, когато Букайо Сака прати топката в мрежата, но попадението не беше зачетено заради засада при подаването към асистиралия Кайл Уокър.

В първата минута от добавеното време на срещата резервата Оли Уоткинс получи пас от друга резерва Коул Палмър в дясно в пеналта и с диагонален удар по тревата от малък ъгъл отбеляза за 2:1, за да донесе огромната радост за островитяните.

Така Англия ще играе на финал на второ поредно континентално първенство, след като преди три години загуби драматично мача а титлата от Италия след дузпи на "Уембли".

Към 21:34 на 28.07.2024 Новините от днес