site.btaБаскетболистите на САЩ започнаха защитата на олимпийската си титла с категорична победа над Сърбия

снимка: AP Photo/Michael Conroy

Олимпийският шампион САЩ стартира с убедителна победа защитата на титлата си, след като се наложи над Сърбия със 110:84 (25:20, 33:29, 26:16, 23:19) в двубой от група „С“ на баскетболния турнир при мъжете на Игрите в Париж. В тази група са още съставите на Южен Судан и Пуерто Рико.

Американците, четвърти от последното Световно първенство, преследват пета поредна олимпийска титла и нямаха особени затруднения срещу световния вицешампион от 2023 година.

Мачът бе белязан от завръщането на Кевин Дюран в игра за САЩ и страхотното му представяне през първото полувреме.

Сърбите започнаха по-силно срещата на „Стад Пиер Мороа“ в Лил и поведоха с 10:2 в началните моменти, но американците наваксаха изоставането си и поведоха с 13:12 до средата на първата четвърт. С влизането на Дюрант в игра баскетболистите на САЩ овладяха инициативата, увеличиха аванса си до 11 точки и задържаха водачеството до края на първото полувреме, което приключи при 58:49 в тяхна полза.

Кевин Дюрант, чието участие бе потвърдено едва в часовете преди мача, лекуваше разтежение на прасеца по време на подготовката за Олимпиадата и пропусна всички контроли на САЩ. 35-годишният баскетболист, водещ реализатор за страната си на Олимпийски игри, ще опита да стане първият четирикратен златен олимпийски медалист. Той бе част от състава на САЩ, който спечели Игрите в Лондон 2012, Рио де Жанейро 2016 и Токио 2020, които се проведоха преди три години.

Дюрант се включи блестящо и за 8:39 секунди игрово време през първото полувреме отбеляза 21 точки, от които пет тройки от пет опита и бе 100-процентов при стрелбата си. Никола Йокич бе най-резултатен за сръбския състав за първите 20 минути, натрупвайки 12 точки, 2 борби и 4 асистенции.

След паузата американците продължиха да контролират събитията на терена и в средата на третата четвърт разликата достигна 14 точки при 73:59, а преди заключителните 10 минути резултатът бе 84:65.

Кевин Дюрант завърши като най-резултатен за тима на САЩ с 23 точки и 2 борби, а ЛеБрон Джеймс допринесе с 21 точки, 7 борби и 9 асистенции. Джру Холидей отбеляза 15 точки и 4 борби, а 12 точки добави Девин Бъкур.

Стеф Къри реализира 11 точки, 3 борби и 3 асистенции и на 36 години и 136 дни се превърна в най-възрастният американски баскетболист с дебют на Олимппийски игри, измествайки Лари Бърд.

За Сърбия най-резултатен центърът Никола Йокич с 20 точки, 5 борби и 8 асистенции. Богдан Богданович се отчете с 14 точки и 6 борби, а Огнен Добрич се включи с 13 точки.

Американците ще се изправят срещу Южен Судан в следващия си мач в сряда, докато Сърбия ще играе срещу Пуерто Рико.

Към 22:10 на 28.07.2024 Новините от днес