site.btaОбщо двадесет и трима души се включиха в турнирите по шахмат за хора с увреден слух, състояли се в Шумен

Награждаване. Снимка: Спортен клуб по шахмат "Шумен".

Общо двадесет и трима души се включиха в турнирите по шахмат за хора с увреден слух, организирани от Спортния клуб на глухите - Шумен, с подкрепата на Министерството на младежта и спорта и "Алкомет" АД, съобщиха от Спортен клуб по шахмат "Шумен", който беше домакин на състезанието, състояло се на 20 октомври.

"Освен местните шуменски шахматисти ни гостуваха състезатели от Варна, Търговище, Попово, Силистра и Горна Оряховица", допълниха от шуменския шахматен клуб.

В турнира за мъже се включиха 14 души. На първо място завърши Георги Спасов от Горна Оряховица, с 12,5 точки от 13 възможни, с подгласници Али Неби от Силистра и Георги Танев от Варна и Ридван Мехмедов от Търговище.

При дамите първа с пълен актив от точки финишира Лейля Ахмедова от Попово. Втора завърши Албена Захариева от Варна, а трета – Мирям Ибрямова от Шумен. Четвъртото място зае Марийка Кирова от Варна.

От Спортен клуб по шахмат "Шумен" изказват благодарност на председателя на Спортния клуб на глухите в Шумен Али Али и организаторът Христо Христов за безпроблемното протичане на състезанието, както и за експертната помощ в качеството на помощник-съдии при подреждането на двойките за всеки кръг и отчитането на резултатите в турнирите.

Както БТА съобщи, надпреварата по шахмат за хора с увреден слух е традиционна и се провежда за трети път в Шумен. Над 60 участници се включиха в турнира за деца по ускорен шахмат "Шахматна есен", част от веригата "Шахматни сезони". Над 50 деца се включиха в турнира "Шахматно лято" на 15 юни. Международният майстор Цветан Стоянов спечели състезанието по рапид в Международния турнир по ускорен шахмат и блиц "Шумен опен", проведен в зала "Арена Шумен". Гросмайстор Мартин Петров спечели за втора поредна година състезанието по блиц.

Както БТА съобщи, шуменският шахматист Християн Илиев, състезател на Спортния клуб по шахмат "Шумен", ще участва на Световното първенство по шахмат за младежи във Флорианаполис, Бразилия.