site.btaРилски спортист победи финландския Нокия и се класира за втория кръг в квалификациите за Шампионската лига на ФИБА

снимка: Кореспондент на БТА в Самоков Иван Ласкин (архив)

Българският първенец Рилски спортист победи финландския Нокия със 71:64 (21:17, 21:15, 15:16, 14:16) в „Глория Спортс Арена“ в Анталия (Турция) в мач от първия кръг на квалификациите за Шампионската лига на ФИБА и се класира за втория кръг на пресявките. Съперник на Рилски спортист във втория кръг ще бъде португалският Бенфика. Двубоят ще се играе на 19 септември (четвъртък) от 14:00 часа.

Успех срещу Бенфика би класирал българския шампион за финалния кръг на квалификацията, в който съперник ще бъде един измежду швейцарския Фрибург, шведския Норкьопинг и азербайджанския Сабах. Отборите на Норкьопинг и Сабах излизат един срещу друг по-късно днес. Квалификационният турнир продължава до 21 септември.

Баскетболистите на Рилски спортист наваксаха изоставане от 9:12 до преднина от 16:12 срещу Нокия в първата част, а малко по-късно поведоха с 21:14, за да приключат с аванс от 21:17 началните 10 минути.

Самоковци задържаха водачеството почти през цялата втора четвърт, но в един момент финландският тим поведе с 27:26. Рилски спортист реагира със серия от 9 безответни точки до 35:27 в своя полза, а след това с 42:30, за да приключи първото полувреме при 42:32.

Рилски спортист контролираше двубоя и в третата част, като разликата достигна 17 точки при 51:34. Тимът на Нокия обаче успя да скъси дистанцията преди заключителния период до 9 точки - 48:57.

В последната част финландският състав на два пъти се доближи на 2 точки от българския първенец, но самоковци удържаха победата.

Най-резултатен за Рилски спортист бе американецът ЛаКуинси Ридоу с 15 точки и 4 борби, а Юре Планинич направи „дабъл-дабъл“ от 11 точки и 12 борби. Христо Бъчков допринесе за успеха с 10 точки и 4 борби.

За Нокия Карън Рос завърши с 22 точки, 5 борби и 5 асистенции.

Ако българският шампион не премине квалификацията и не достигне до груповата фаза на Шампионската лига на ФИБА, отборът има сигурно място в груповата фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа.

Към 18:14 на 17.09.2024 Новините от днес