site.btaАвстралиецът Оскар Пиастри с Макларън спечели Гран при на Азербайджан във Формула 1, Карлос Сайнс и Серхио Перес се удариха

Снимка: AP Photo/Sergei Grits

Пилотът на Макларън Оскар Пиастри от Австралия спечели Гран при на Азербайджан по улиците на Баку. Втори остана Шарл Льоклер (Монако, Ферари), а на трета позиция завърши британецът Джордж Ръсел с Мерцедес. Обиколка преди края се удариха в борба за третото място Карлос Сайнс (Испания, Ферари) и Серхио Перес (Мексико, Ред Бул). Ландо Норис (Великобритания, Макларън), започнал от 15-о място, финишира четвърти, като изпревари световния шампион Макс Ферстапен (Нидерландия, Ред Бул), останал пети.

На старта започналият от първа позиция Шарл Льоклер удържа атаката на австралиеца Оскар Пиастри с Макларън и влезе първи в завоя, докато двата болида на Ред Бул - Серхио Перес и Макс Ферстапен спечелиха по една позиция.

Британецът Ландо Норис с Макларън, който стартира 15-и, спечели три позиции още след първите две обиколки, а бързо спечели още две и влезе в зоната на точките.

Още в началото на състезанието седемкратният световен шампион Люис Хамилтън (Великобритания) с Мерцедес премина 100 000 км в кариерата си по пистите на Формула 1.

В 11-ата обиколка аржентинският пилот на Уилямс Франко Колапинто пръв от Топ 10 влезе в бокса за смяна на гумите, като си сложи твърди със стратегията да не спира повече до края.

В 13-ата обиколка и шампионът Ферстапен влезе в бокса, за да сложи твърди гуми на своя Ред Бул.

Четири обиколки по-късно Шарл Льоклер също спря за смяна на гуми, като временно на първа позиция излезе испанският му съотборник във Ферари Карлос Сайнс. Това обаче бе съвсем за кратко заради влизането и на испанеца в бокса.

В 20-ата обиколка в Баку Оскар Пиастри направи смел ход, като в един от завоите влезе от вътрешната страна, изпревари Льоклер и поведе в класирането.

В 26-ата обиколка Пиастри продължи да води пред Льоклер и Серхио Перес, като Ландо Норис бе вече на шеста позиция или пред колата на шампиона и негов голям конкурент Макс Ферстапен.

При 29-ото завъртане на пилотите Льоклер опита атака, за да излезе на върха, но Пиастри усети движението на болида зад него и го затвори.

Пет обиколки по-късно британецът Джордж Ръсел с Мерцедес изпревари Ферстапен и зае шестата му позиция в подреждането.

В 38-ата обиколка Ландо Норис най-после също влезе в бокса и излезе от нето на седмо място - непосредствено зад конкурента си Макс Ферстапен. Британецът постоянно топеше аванса на нидерландеца, който бе 10 секунди в началото, но бързо падна до три секунди.

Борбата за първо място бе жестока, като Льоклер постоянно правеше опити да изпревари Пиастри. В последните обиколки монегаскът загуби скорост и изостана от борбата за първото място, като мексиканецът Перес, който се движеше трети, се приближи повече до него, отколкото той до Пиастри.

Две завъртания преди края Ландо Норис изпревари Ферстапен на права отсечка, което си беше явна демонстрация на по-добрата кола на Макларън.

В предпоследната обиколка на състезанието Карлос Сайнс с Ферари изпревари Передс за третата позиция, но след това мексиканският пилот се заби в болида му и двете коли се удариха в предпазната стена и приключиха учадстието си.

На пистата се появи кола за сигурност и в последната обиколка пилотите завършиха по реда си, като Оскар Пиастри спечели състезанието пред Шарл Льоклер и Джордж Ръсел, които завършиха на подиума. Ландо Норис финишира четвърти пред Макс Ферстапен.

В зоната на точките завършиха още шестият Фернандо Алонсо (Испания, Астън Мартин), седмият Александър Албън (Тайланд, Уилямс), осмият Франко Колапинто (Аржентина, Уилямс), деветият Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) и десетият Оливър Бирмън (Великобритания, Ферари).

Към 18:17 на 15.09.2024 Новините от днес