site.btaАмериканката Ема Наваро е първата полуфиналистка на "Ю Ес Оупън" при жените

Американката Ема Наваро е първата полуфиналистка на "Ю Ес Оупън" при жените
AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Американката Ема Наваро направи зашеметяващ обрат във втория сет, за да се класира за първия си полуфинал на турнир от "Големия шлем". Наваро се поздрави с победа над испанката Паула Бадоса с 6:2 7:5 над Паола Бадоса (Испания) на Откритото първенство на САЩ по тенис.

Родената в Ню Йорк Наваро, която в предишния кръг отстрани защитаващата титлата своя сънародничка Коко Гоф, наказа склонната към грешки испанка, като взе 24 от последните 28 разиграни точки в мача и в крайна сметка след 72 минути игра продължава към топ 4.

Наваро призна след срещата, че на Откритото първенство на САЩ е влязла с много придобит опит от Уимбълдън, където също отстрани Коко Гоф, преди да бъде спряна от Джазмин Паолини на четвъртфинал.

"Мисля, че на Уимбълдън си внуших някои мисли и преживях някои емоции, които не беше нужно да преживявам или усещам. Знаете, на четвъртфинал на Големия шлем е различно. Така че това го преодолях и днес излязох на корта много по-уверена, чувствах се много по-комфортно и да, бях готова да се развихря. Мисля, че влязох в момент от кариерата си, в който не се страхувам от никого или пък да се притесня от развоя на какъвто и да е мач", заяви Наваро след края на мача си днес.

Наваро направи ранен пробив, след което го затвърди със спечелено подаване и поведе с 3:0. Тя се осланяше на забележителния си форхенд, като отхвърли двата брейкпойнта, с които се сблъска, за да спечели първия сет по убедителен начин.

Бадоса, която се състезава за Испания, но също като съперничката си днес е родена в Ню Йорк, яростно тръгна да обръща мача във втория сет. Тя записа двоен пробив и поведе с категоричното 4:1, след което напълно спокойно спечели подаването си и дръпна с 5:1. Но изправена само на гейм от изравняване на сетовете, испанката истински рухна. Тя не успя да запази нито едно от подаванията си и следващите шест гейма бяха за сметката на Наваро. Тя направи няколко впечатляващи атаки и излизания на мрежата, преди да реши мача с петия си пробив днес.

"След като се върнах до 2:5 започнах малко по малко да си мисля, че като нищо мачът ще го реша в два сета. Единственото, което си поставих като задача беше да остана твърда и да си следвам плана на игра. Даже си мислих, че дори и да загубя втория сет, трябва да задам тон на мача в третия", каза Наваро.

"Така че наистина съм доволна, защото стратегията ми сработи! И сега съм на полуфинал на Откритото, бейби", добави през смях доволната тенисистка. Явно тя наистина се е променила, след като до тази година тя никога не беше преминавала втория кръг на турнирите от Големия шлем. Бадоса, поставена под номер 26, дойде с титла във Вашингтон и полуфинал в Синсинати като подгряващо представяне преди Флашинг Медоус, но нямаше отговор на агресията на корта на Наваро.

Следващата съперничка – точно последната среща преди мача за титлата, за Наваро ще бъде някоя измежду двукратната шампионка от Откритото първенство на Австралия Арина Сабаленка или китайката Чжън Цинвън, поставена като номер 7 и олимпийска шампионка.

Към 01:20 на 04.09.2024 Новините от днес