site.btaБългария стана отборен шампион по ориентиране на първенството на Югоизточна Европа

Българските състезатели по ориентиране спечелиха общо 39 медала от Шампионата на Югоизточна Европа в Бергама, Турция / снимка: Българска федерация ориентиране

Националният тим на България по ориентиране спечели отборната титла на шампионата на Югоизточна Европа в Бергама, Турция (SEEOC 2024). Българите се наложиха по категоричен начин и спечели убедително отборната надпревара, доминирайки през целия турнир.

Първенството на Югоизточна Европа се проведе в периода 29 август – 1 септември, като България бе представена от 30 състезатели в осем състезателни групи. В първия старт – средна дистанция – българският отбор спечели седем от осем възможни титли в отделните категории. Балкански шампиони станаха Илиана Илиева, Тервел Драгоев, Яна Илиева, Дани Николов, Рая Асенова, Светлозар Колев и Емануела Стоянова, а медали завоюваха още Андрея Дяксова, Иван Сираков, който е и треньор на националния отбор, както и Богдан Евгениев.

Във втория състезателен ден – дълга дистанция – България завоюва още шест титли. Илиана Илиева, Тервел Драгоев, Яна Илиева, Дани Николов и Светлозар Колев дублираха победите си от първия ден, а първо злато от шампионата завоюва Ивана Педева. Медали от дългата спечелиха още Боян Иванджиков, Андрея Дяксова, Ренета Ненкова, Рая Асенова и Никола Карачоров.

Българската доминация продължи и в най-важния старт – щафетите, където бяха спечелени общо пет балкански титли, както и два сребърни медала и едно бронзово отличие. В последния състезателен ден – спринтовата дистанция, България се наложи убедително в елитните групи, където Стефан Йорданов и Кристина Иванова станаха балкански шампиони, а почетната стълбичка бе окупирана от още трима българи – Боян Иванджиков, Иван Сираков и Лилиана Гоцева.

България спечели общо 39 медала в четирите старта от Балканското първенство, като 20 от тях бяха златни. Така страната ни заслужено се върна на върха на ориентирането на Балканите, като събра актив от 2384 точки в отборното класиране – с над 400 повече от домакините от Турция. На трето място в класирането се нареди Румъния. В отборната надпревара участваха общо 10 нации.

Към 15:19 на 02.09.2024 Новините от днес