site.btaЮношеският национален отбор на България по водна топка стартира на Европейското първенство в Бургас с победа над Словения

Национален отбор на България по водна топка за юноши до 19 години. снимка: БФ Водна топка

Българският национален отбор по водна топка за юноши до 19 години победи Словения с 15:11 (3:3, 5:5, 4:2, 3:1) в първата си среща от група D, Дивизия 2 на Европейското първенство, което се провежда в Арена Парк в Бургас.

Самуил Иванов вкара пет гола за българския тим, един от които от дузпа. По 4 добавиха Дарио Дановски и Веселин Ганчев.

Срещата започна трудно за българския тим, който поведе в началото с точния изстрел на Веселин Ганчев, но много скоро трябваше да преглътне три поредни топки във вратата си. Все пак българските ватерполисти успяха да се върнат до 3:3 и удържаха натиск на словенците в края на първата част, които бяха с човек повече във водата.

След това мачът продължи гол за гол, но в края на третия период България взе аванс от 12:10 с голове на Иванов и Ганчев. В последната четвърт от мача и двата отбора имаха по едно отстраняване, като първото беше за Калин Узунов от България. Съставът на Словения вкара още един човек, но стигна само до един гол. Минути по-късно Юрий Селяк от словенския отбор беше отстранен, а българският тим взе тайм-аут. До края на мача обаче българите доминираха и вкараха още три гола, за да спечелят мача с 15:11.

В другата среща от група D на Дивизия 2 Румъния победи Чехия с 14:8 (3:1, 4:2, 4:3, 3:2).

Първенството в Бургас се провежда с 16 отбора, като те са разделени на две дивизии по осем отбора, които пък са разпределени в две групи по четири състава. Тимовете са подредени на базата на предишното представяне на Европейското първенство.

В първите два отбора от всяка група в Дивизия 1 се класират след края на първия етап директно за четвъртфиналите. Отборите, които са на 3-о и 4-о място в групите на Дивизия 1 играят плейофи с първите два отбора от всяка група в Дивизия 2, за да бъдат опредлени последните четвъртфиналисти.

При това положение българският тим има за задача постигането на още една победа, за да си гарантира място в плейофите.

Към 23:10 на 01.09.2024 Новините от днес