site.btaЛандо Норис изпревари съотборника си Оскар Пиастри в оспорвана квалификация за Гран при на Италия от Формула 1

Пилотите на Макларън записаха двойна победа в квалификацията / Снимка: AP Photo/Luca Bruno

Ландо Норис (Великобритания, Макларън) спечели с десета от секундата квалификацията за Гран при на Италия от Формула 1, а неговият съотборник Оскар Пиастри (Австралия, Макларън) ще стартира от второ място състезанието на 5.793-километровото трасе в Монца.

Норис излезе начело със силна обиколка на старта на третата квалификация, но британският пилот на Макларън записа нова водеща обиколка с 1:19.327 минути и това време остана начело до края. Пиастри финишира втори с 0.109 секунди пасив, като всички състезатели в топ 6 завършиха в рамките на две десети един от друг.

Джордж Ръсел (Великобритания, Мерцедес) зае първото място на втора редица с 0.113 секунди пасив, следван от двата болида на Ферари. Шарл Льоклер (Монако) е само на 0.134 секунди от водещото време и Карлос Сайнс (Испания) изостана с още шест стотни, а до него ще се нареди Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) с 0.186 секунди пасив.

Световният шампион Макс Ферстапен (Нидерландия, Ред Бул) прекара лош ден в Монца, получавайки повреда още в първата си квалификационна обиколка. Той финишира едва седми и ще стартира редом до съотборника си Серхио Перес (Мексико, Ред Бул).