site.btaБългарите с добри резултати, но останаха извън финалите на 100 метра на Световното първенство по лека атлетика до 20 години в Лима

Радина Величкова, снимка: Владимир Шоков /БТА

Българите Христо Илиев, Никола Караманолов и Радина Величкова не успяха да се класират за финалите на 100 метра на Световното първенство по лека атлетика за юноши и девойки до 20 години в Лима (Перу).

Двамата най-силни български спринтьори при юношите – Христо Илиев и Никола Караманолов регистрираха предни позиции в полуфиналите на 100 метра. Илиев зае трето място в първия полуфинал с 10.52 секунди, а Караманолов завърши седми в третия полуфинал с резултат 10.63 секунди. Времената им обаче не бяха достатъчни за класиране сред финалистите и в общото подреждане Христо Илиев се класира десети, а Никола Караманолов - 17-и.

Тайландецът Пурипол Бонсон оглави класирането с 10.30 секунди в полуфиналите, колкото записа и Брадли Нкоана от Република Южна Африка.

Илиев и Караманолов ще продължат участието си на Световното първенство в Лима с щафетата 4х100 метра заедно с Християн Касабов и Радостин Миленов.

Христо Илиев ще участва и в спринта на 200 метра при юношите, където ще преследва резултат под 20 секунди.

Европейската шампионка за девойки под 18 години Радина Величкова също се представи достойно в сериозна конкуренция и се нареди четвърта в полуфиналната си серия на 100 метра на шампионата в Перу с резултат 11.68 секунди. 16-годишната българка беше сред най-младите участнички в полуфиналите заедно с 15-годишната китайка Юйцзе Чън и зае десето място в общото класиране.

Най-бързите бяха в полуфиналите бягаха в серията на Величкова - Кишавна Найлс (Барбадос) и Ниа Уедербърн-Гудисън (САЩ), завършили с по 11.39 секунди.

Преди малко повече от месец възпитаничката на треньора Ива Пранджева спечели европейската титла на 100 метра за девойки под 18 години, а след това взе още един медал на скок дължина – бронз.

Към 10:17 на 28.08.2024 Новините от днес