site.btaДинамо (Загреб) постигна категоричен успех над Карабах в плейофите в Шампионската лига, домакински победи за Лил и Будьо Глимт

Исак Меете се радва след втория гол за Будьо Глимт във вратата на Цървена звезда. Снимка: Mats Torbergsen/NTB Scanpix via AP

Хърватският Динамо (Загреб) нямаше особени проблеми с азербайджанския Карабах (Агдам) в първия мач от плейофния кръг за влизане в Шампионската лига и го победи с категоричното 3:0. Добра преднина взе още френският Лил, който с два гола през второто полувреме се справи със Славия (Прага) с 2:0. В третата среща от днес норвежкият Будьо Глимт доминираше през по-голямата част от мача, но победи Цървена звезда (Белград) само с 2:1.

Карабах стигна до тук след елиминиране на българския шампион Лудогорец, нанасяйки му срамна загуба със 7:2 след продължения в Разград. "Орлите" бяха спечелили първата среща в Баку с 2:1, но не успяха да материализират тази преднина.

На стадион "Максимир" в Загреб първото попадение вкара Марко Пяца в 29-ата минута. След това на сцената излезе фантастичният Сандро Куленович, който се появи на терена в 63-ата минута и отбеляза в 75-ата и 80-ата, за да донесе категоричната преднина на домакините. Всъщност Динамо можеше да вкара още, тъй като в последните 10 минути и гостите от Азербайджан потърсиха гола. Но пък имаха късмет, че двете перфектни контри не бяха завършени точно от същия Куленович.

Bъв Валансиен, където Лил ще приема гостите си, Славия (Прага) показа доста добри неща, но трябваше да се предаде при точните изстрели на канадския нападател Джонатан Дейвид в 52-ата минута и на Егон Жегрова в 77-ата. Всъщност отборът на Лил можеше да открие резултата още преди почивката, но Дейвид изпусна две много сериозни възможности от непосредствена близост.

Край Полярния кръг в Норвегия домакините имаха сериозно игрово предимство, като в 39-ата минута гредата на вратата на Звезда се разтресе след поредната атака на Будьо. Халфът Фрейдрик Шеволд стреля от дистанция, вратарят Марко Илич бе изби, но топката се отби в гредата, преди да я изчисти бранител. Минута преди края на първата част беше отменен гол на гостите от Белград заради засада на Шериф Ендиайе.

Второто полувреме започна с канонада към вратата на Цървена звезда и в рамките на пет минути домакините пропуснаха три сигурни гола. В 52-ата минута вече беше 1:0, след като централният защитник Один Биерфут вкара с глава. 10 минути по-късно новото попълнение Исаак Меете вкара много красиво с левия крак, пробивайки по дясното крило. Той стреля фалцово малко преди ъгъла на наказателното поле и неспасяемо за вратаря Илич.

Четвърт час преди края черногорецът Огнен Мимович върна едно попадение за сръбския шампион, след като на задна греда засече в мрежата центриране от свободен удар на корееца Хван Ин Бум.

В среща от турнира на УЕФА Лига на Конференциите арменският Ноа Ереван е на прага на историческо влизане в групова фаза на европейски клубен турнир, след като в първа плейофна среща те сразиха с 3:0 словашкия Ружомберок. Ноа, който е създаден през 2017-а година като ФК Арцак, играе едва за трети път в Европа. Още в предишния кръг обаче те заостриха вниманието, след като отстраниха гръцкия топ-клуб АЕК (Атина).

Португалецът Гонсало Грегорио откри резултата за Ноа в 3-ата минута, Гор Манвелян удвои от дузпа в 79-ата минута. Крайното 3:0 за Ноа оформи бразилецът Матеуш Айяш, който в кариерата си е играл за Гранада, Овиедо и Сантандер в Испания, както и за Орландо Сити в САЩ.