site.btaЛудогорец допусна катастрофална загуба на собствен терен от азербайджанския Карабах и напуска Шампионската лига

Cреща от 3-ти предварителен кръг на Шампионска лига на стадион "Хювефарма-арена“ в град Разград между отборите на Лудогорец и Карабах (Азербайджан).Снимка: кореспондент на БТА в Разград Мехмед Азиз (ЛФ)
Шампионска лига на Европа по футбол, трети кръг - втори мач:
Лудогорец (Разград, България) - Карабах (Азербайджан)   2:7 след продължения, 2:3 (2:2) в редовното време
Голмайстори: 0:1 Жуниньо Виейра дос Сантос 7, 2:1 Квадво Дуа 13 и 23-дузпа,
2:2 Ясин Бензия 45+1-дузпа, 2:3 Патрик Андраде 45+3, 2:4 Торал Байрамов 93, 2:5 Редон Джиджа 111,
2:6 Патрик Андраде 112, 2:7 Ясин Бензия 117 *Общ резултат 8:4 за Карабах, в първата среща Лудогорец спечели с 2:1 Жълти картони: Ивайло Чочев, Дерой Дуарте, Рик Джонатан, Антон Недялков (Лудогорец),
Бахлул Мустафазаде, Жулио Ромао, Матеус да Силва, Марко Вешович (от пейката), А
бделлах Зубир, Ясин Бензия (Карабах) Главен съдия: Симоне Соца (Италия) ВАР-съдия: Джанлука Аурелиано (Италия) Стадион "Лудогорец Арена": 8000 зрители Състави:  Лудогорец: Хендрик Бонман, Франсиско Гомес-Сон (91 - Аслак фон Витри), Оливие Вердон,
Диниш Алмейда, Антон Недялков, Педро Нареси (108 - Едвин Куртулуш), Якоб Пьотровски (46 - Ивайло Чочев),
Дерой Дуарте (96 - Матиас Тисера), Рик Джонатан, Квадво Дуа (101 - Тодор Неделев), Руан Круз (73 - Спас Делев) Карабах: Фабиан Бунтич, Марко Вешович (29 - Матеус да Силва), Бахлул Мустафазаде, Кевин Медина,
Елвин Джафаргулиев (84 - Торал Байрамов), Жулио Ромао, Марко Янкович (38 - Патрик Андраде), Ясин Бензиа,
Леандро Андраде (96 - Нариман Ахунзаде), Абделлах Зубир, Жуниньо Виейра дос Сантос (106 - Редон Джиджа)

Българският шампион Лудогорец беше категорично победен с 2:7 от Карабах (Азербайджан) във втората среща от третия квалификационен кръг на Шампионската лига и напуска турнира. В първата среща в Баку разградчани бяха спечелили с 2:1, а днес редовното време завърши 3:2. Това направи общия резултат равен - 4:4, което наложи да се играят продължения. В тях гостите вкараха още четири гола и така отиват напред с общото 8:4.

Това е и най-тежката домакинска загуба за разградчани в Европа, като до момента негативните рекорди бяха 0:3 от Валенсия на 13-и март 2014-а година в Лига Европа и също с 0:3 от италианския гранд Милан в същия турнир на 15-и февруари 2018-а.

И докато в редовното време Карабах доминираше в големи моменти от мача, то в продълженията разликата в класите беше очевидна и категорична. Над всички беше халфът Ясин Бензия, който вкара два гола за Карабах и подаде за още три. Лудогорец продължава в плейофния кръг на турнира Лига Европа, където ще срещне отбора на Петрокуб (Молдова). Молдовците днес отстраниха уелския ТНС с 0:0 като гости и победа с 1:0 в първата среща.
    Гостите от Азербайджан откриха резултата още в 6-ата минута, наказвайки грешка на бавния Оливие Вердон. Централният бранител от Бенин получи пас назад от Диниш Алмейда, но бавно обработи топката и бавно реагира. Бразилецът отне, задмина Вердон и сам срещу вратаря Бонман не сбърка - 0:1.
    Българските шампиони обаче стигнаха до пълен обрат в следващите 17 минути, като швейцарският национал вкара два пъти. В 13-ата минута той изравни след меле в наказателното поле, удар на Руан Круз в гредата и последващ удар с глава на Дуа от два метра. Десет минути по-късно главният съдия Симоне Соца отсъди дузпа за домакините, превърната в гол. За да вземе това решение той отиде да си помогне със системата за видеоповторения (ВАР). Руан Круз се пребори с двама бранители на Карабах, а след това игра с глава преди вратаря, който го удари с ръка в лицето при опит да изчисти. Първоначално съдията не отсъди дузпа, но след преглед с ВАР правилно промени решението си.
    В шестте добавени минути на първото полувреме обаче публиката на стадион "Лудогорец Арена" видя още един обрат, този път в полза на азерите. Най-напред съдията Соца отсъди доста спорна дузпа на пръв поглед, след като Дерой Дуарте закачи със шпагат Ясин Бензия. Италианският арбитър отказа да провери ситуацията с помощта на системата ВАР - дали заради увереност в решението си, или пък заради страх от ниска оценка от съдийския наблюдател. Потърпевшият Бензия вкара за 2:2.
    Същият този Бензия изработи и третото попадение за своите, след като проби от ляво до самата аутлиния. Необяснимо как успя да центрира от минимален ъгъл, топката прелетя над шпагата на Франсиско Сон, за да стигне до Патрик Андраде. Бразилецът завъртя Вердон и с левия крак прати топката до гредата - 2:3.
    Сякаш Лудогорец започна по-активно второто полувреме, но в третата му минута бившият футболист на Локомотив (Пловдив) Матеус да Силва при контраатака влезе от дясно в наказателното поле. Точно преди да стреля обаче Вердон легна на шпагат и блокира изстрела му, който можеше да се превърне в много опасен за вратаря Бонман.
    Темпото падна в следващите минути, като за Лудогорец имаше две добри възможности преди 70-ата минута. Най-напред Сон стреля от свободен удар, но високо, а при втория случай Руан Круз трябваше да стреля по-рано и по-силно, за да създаде проблеми за вратаря на гостите.
    Азерите стигнаха още един път до удар в гредата. В 77-ата минута Зубир събра трима футболисти на разградчани в наказателното им поле, финтира ги няколко пъти, последният от тях Дуарте дори загуби равновесие, и отправи мощен шут. Топката обаче се отби в напречната греда.
    Както и след началото на второто полувреме, и в продълженията Карабах стартира по-устремно. В 1-ата минута Бензия стреля максимално трудно, а вратарят Бонман спаси. Но нямаше какво да спаси разградчани след още две минути. Бензия надигра без особени проблеми резервата на домакините Фон Витри, подаде на Торал Байрамов, който с мощен шут простреля вратата на Лудогорец.
    В 103-ата минута Рик Джонатан стреля от 12-13 метра, топката беше силна, но премина на сантиметри над горната греда, създавайки първата опасност за Лудогорец в продълженията.
    Постепенно умората натискаше все повече и повече българския тим и в рамките на две минути във второто продължение резултатът набъбна на 2:6. Най-напред резервата Редон Джиджа получи пас от вездесъщия днес Бензия, измъкна се от статичния Вердон и стреля. Вратарят Бонман спаси, но топката се върна пак в албанеца, който от втори опит нямаше как да сбърка. Веднага след изпълнението на начален удар Джиджа проби от дясно и центрира на Патрик Андраде реално на празна врата, а за бразилецът нямаше проблем да прати топката още един път в мрежата.
    В 117-ата минута стана 2:7. Жулио Ромао тръгна сам на дрибъл и нямаше кой да го спре, той обаче дори не нанесе силен удар. Вратарят Бонман не реагира както трябва и топката се върна у Бензия, който просто я довкара за пореден път.

Към 02:27 на 14.08.2024 Новините от днес