site.btaБожидар Андреев спечели бронзов медал за България във вдигането на тежести на Олимпийските игри в Париж

Божидар Андреев / снимка: АП/Dita Alangkara

Божидар Андреев спечели бронзов медал в категория до 73 килограма при мъжете във вдигането на тежести на Олимпийските игри в Париж.

При второто си участие на най-големия спортен форум българинът записа двубой от 344 килограма след 154 килограма в изхвърлянето и 190 килограма в изтласкването. Андреев направи шест успешни опита и бе единственият с такова постижение в състезанието.

Шампион стана Ризки Джунианся от Индонезия, който събра двубой от 354 килограма след 155 в изхвърлянето и 199 в изтласкването, които са и олимпийски рекорд в движението.

Абсолютният фаворит Шъ Джъйон от Китай претърпя крах в изтласкването и не успя да защити олимпийските си титли от Рио 2016 и Токио 2020. Той записа нула във второто движение след три неуспешни опита на 191 килограма, които дойдоха напълно неочаквано след представянето му в изхвърлянето. В него Шъ бе без никаква конкуренция, като постигна 165 килограма - с десет повече от индонезиеца Ризки Джунианся и колумбиеца Луис Москера.

След изхвърлянето Андреев бе четвърти със 154 килограма и със сериозни надежди за медал.

Шансовете на българина станаха отлични, след като във второто движение се  справи последователно със 183, 187 и 190 килограма, а в същото време Москера направи само един успешен опит на 185 килограма.

В края на състезанието много силни изтласквания направи Вичума Веерапон от Тайланд, който с опит от 198 килограма събра двубой от 346 килограма и се добра до сребърния медал. Постижението му бе и световен рекорд за младежи в движението.

Последната дума обаче бе за индонезиеца Джунианся, който с опит на 199 килограма направи олимпийски рекорд и си осигури златото с двубой от 354 килограма.

За България медалът на Божидар Андреев е пети от Олимпийските игри в Париж. Преди него злато взе борецът Семен Новиков, а бронз заслужи Кимия Ализаде в таекуондото. Боксьорът Хавиер Ибанес и борецът Магомед Рамазанов също имат гарантирани отличия, но техният цвят все още не е сигурен.

Крайно класиране в категория до 73 килограма при мъжете във вдигането на тежести:
1. Ризки Джунианся (Индонезия) - 354 килограма (155+199-олимпийски рекорд)
2. Вичума Веерапон (Тайланд) - 346 килограма (148+198)