site.btaНидерландия е олимпийски шампион по хокей на трева след победа с дузпи над Германия след 24 години чакане

снимка: AP Photo/ Anjum Naveed

Отборът на Нидерландия спечели олимпийската титла по хокей на трева при мъжете отново след 24 години. На финала в Стад Ив дьо Маноар лалетата се наложиха над Германия с 3:1 при дузпите след 1:1 в редовното време.

В мача за 3-ото място Индия се наложи с 2:1 над Испания. Индия беше бронзов медалист и преди три години в Токио, като тогава шампион стана Белгия след успех над Австралия.

Финалът днес беше много вълнуващ и завърши при равен резултат 1:1. Вратарят Пирмин Блаак се оказа големият герой на нидерландците, след като спаси изстрелите при дузпите на Никлас Велен и Тийс Принц.

Иначе Тиери Бринкман откри резултата, след като не се съобрази в 46-ата минута с указанията на треньора си Йерун Делми и сам проби, за да стреля точно. Но само 4 минути по-късно Германия изравни чрез Тийс Принц. Той се разписа след разиграване на наказателен ъглов удар и от границата на полето прати топката във вратата.

Нидерландия можеше да вкара за 2:0 и да реши мача още преди дузпите, но Кун Байен нямаше шанс. Той елиминира вратаря на Германия, но при изстрела му на голлинията се появи защитник и спря топката. Две минути по-късно дойде и изравняването.

При наказателните удари германските хокеисти изпуснаха първите три изстрела. Единствено при четвъртото изпълнение Юстус Вайгланд вкара, а за Нидерландия първите два изстрела бяха неточни. Тиери Бринкман, Тайс ван Дам и Дуко Телгенкамп бяха точни и гарантираха успеха.