site.btaПрезидентът на Българската федерация по борба Христо Маринов: „Очаквам и се надявам Семен да стане олимпийски шампион“

Христо Маринов Снимка: БТА/архив

Президентът на Българската федерация по борба Христо Маринов беше много развълнуван и щастлив след класирането на Семен Новиков за мача за титлата в категория до 87 килограма класически стил на Игрите в Париж 2024.

Новиков победи с 3:1 точки на полуфиналите световния шампион Давид Лошонци (Унгария) и страната отново има олимпийски финалист в борбата при мъжете след Синди 2000, където Армен Назарян спечели последното злато за България в този спорт в категория до 58 килограма класически стил.

„Много съм развълнуван. Надявам се да стане олимпийски шампион. 24 години чакаме това постижение. Напълно по силите му е. Бори се мъжки, доказа се кой е. Показал е, че има силна психика и на полуфинала днес го затвърди. Имаше две загуби от унгареца, но там където трябваше го победи. Очакваме злато. Вярвам, че това ще ни помогне много. Щастлив съм“, коментира Маринов.

Украинецът с български паспорт ще срещне на финала световния вицешампион в категория до 82 килограма Алиреза Момадипиани (Иран). Двубоят е утре и се очаква да започне в около 21:00 часа.

Новиков донесе втори медал за България на Игрите във френската столица, след като боксьорът Хавиер Ибаниес си осигури най-малко бронз с класирането си на полуфиналите в категория до 57 килограма на 3 август. Европейският първенец Ибаниес ще излезе на ринга в търсене на място на финала също утре от 22:46 часа в двубой срещу бронзовия медалист от Световното първенство Мунарбек Сейтбек Уулу (Киргизстан).