site.btaПолякинята Александра Мирослав спечели олимпийската титла в спортното катерене с нов световен рекорд

Снимка: AP Photo/Tsvangirayi Mukwazhi

Александра Мирослав затвърди позицията си на доминатор в спортното катерене, като спечели и титлата на Олимпийските игри в Париж в скоростното изкачване. Тя защити златото си от Токио преди три години, като подобри два пъти по време на състезанието световния рекорд.

Във финала Мирослав показа фантастичното време от 6,10 секунди, като остави само на 8 стотни зад себе си китайката Лицзюан Дън. Финалното катерене бе изключително силно, като и двете подобриха световния рекорд.

Александра Мирослав е и двукратна световна шампионка от Инсбрук (Австрия) и Хачиоджи (Япония).

Още в полуфинала Александра Мирослав подобри собствения си световен рекорд, като с 6,19 секунди се наложи над сънародничката си Александра Калуцка.

Калуцка осигури втори медал на Полша в дисциплината, като в малкия финал се наложи над Раджап Салсабила от Индонезия, като завърши с време 6,53 секунди, докато съперничката й направи грешка на едно от стъпалата и завърши с две секунди изоставане.