site.btaДомакините от Франция и три скандинавски отбора стигнаха до полуфиналите на хандбалния турнир при жените в Париж

Норвегия нямаше проблеми срещу Бразилия в турнира по хандбал при жените. Снимка: AP Photo/Brian Inganga

Фаворитът в женския турнир по хандбал на Олимпийските игри в Париж – Норвегия победи категорично Бразилия с 32:15 (16:8) и стигна до полуфинал. Там норвежките, които са европейски шампионки, ще играят с Дания. Двата отбора бяха в една и съща предварителна група А на турнира, а норвежките спечелиха категорично с 9 гола разлика (27:18).

Във втория полуфинал ще се срещнат Швеция и домакините от Франция, които са действащи световни и олимпийски шампиони. Шведките се нуждаеха от продължения, за да отстранят Унгария с 36:32 и 29:29 в редовното време. Французойките отстраниха Германия с 26:23.

В мача на Норвегия и Бразилия беше ясно, че скандинавките влизат с предимство и те го доказаха на терена. Не бяха изминали дори осем минути, когато бразилският треньор трябваше да вземе първия си таймаут при резултат 5:1 за Норвегия. Въпреки това нямаше особен ефект. Разликата в класите просто беше прекалено голяма. Методичните в играта си норвежки пордължиха да водят с 16:8 на полувремето, а до края на мача никога не отстъпиха. След едва 20 минути на второто полувреме Бразилия отбеляза само още три гола и разликата се увеличи до колосалните 26:11. Марит Рьозберг Якобсен вкара 6 гола за победителките, а Камила Херем добави 5. Красавицата Бруна де Паула и Джулия Гуриарейро отвърнаха с по 3 за Бразилия.

Дания, която има на сметката си три олимпийски титли – но последната от 2004-а година, успя да се откъсне от Нидерландия през второто полувреме. Емма Фрийз и Анне-Мете Хансен вкараха по 6 гола за скандинавския тим, а за Нидерландия по 7 нанизаха Дион Хаусхеер и Бо Ван Ветеринг.

Шведските хандбалистки стигнаха до олимпийския полуфинал срещу Франция след победа с 36:32 над Унгария. Това обаче стана в продълженията, а редовното време завърши 29:29. Мачът мина на високо ниво през голяма част, като особено Унгария изненада с бърза и креативна игра в атака. На шведската врата обаче беше опитната Йохана Бундсен, която допринесе много сериозно тимът й ад натрупа малка преднина в допълнителното време, което в крайна сметка се оказа решаващо.

Шведките водеха с четири гола преднина в края на първото полувреме, но Унгария успя да намали разликата до един гол. Второто полувреме също включваше страхотна игра и от двата отбора, а Бланка Биро направи силни спасявания на унгарската вратар. След гол за гол в доста моменти, мачът завърши крайно драматично. 20 секунди преди края Унгария поведе, а Швеция се олюля на ръба на отпадането. С таймаут треньорът Томас Акснер организира перфектна атака, а пет секунди преди време Нина Копанг осигури продължения.

Домакините от Франция се единственият тим, който нарушава скандинавската хегемония. Тамара Хорачек, лидерът на френския отбор, отново се намеси в правилния момент и вкара 7 гола за 26:23 срещу големия регионален съперник Германия.
26 548 зрители, присъстващи на стадион Пиер Мороа във Вилньов Д’Аск, счупиха рекорда за посещаемост за женски хандбален мач. Много германци също бяха на трибуните, за да подкрепят своя тим.

В тази трудна за решаване среща, защитата дълго време превъзхождаше атаките. Вратарката Лаура Глаузер също показа върховно представяне на френската врата с 13 спасявания при 36 удара и помогна за успеха.

Макар да имаше много енергия в защита, и двата отбора се опазиха от наказания. Освен Хорачек, за домакините по 4 точни изстрела направиха капианката Естел Нзе Минко и Лора Флипс. Емили Бьолк отговори със 7 гола за Германия, Ксения Смитс добави 4.