site.btaГерманецът Кристиан Кукук спечели олимпийската титла в индивидуалната надпревара по прескачане на препятствия на Игрите в Париж

снимка: AP Photo/Mosa'ab Elshamy

Германецът Кристиан Кук с кон Чекер 47 стана олимпийски шампион в индивидуалната надпревара по прескачане на препятствия в конния спорт на Игрите в Париж.

34-годишният Кукук, девети в отборното състезание от предишната Олимпиада в Токио, спечели баража с участието на трети ездачи, като единствен премина чисто през паркура за време 38.34 секунди.

Останалите двама участници в баража допуснаха грешки. Олимпийският шампион от Лондон 2012 Стив Герда (Швейцария) с кон Динамик де Белем взе среброто, завършвайки с 4 наказателни точки за 38.38 секунди. Герда има и бронз в отборното състезание от Пекин 2008.

Нидерландецът Майкъл ван дер Флойтен с кон Бовил Зет дублира бронза си от Игрите преди три години, записвайки 5 наказателни точки и време 39.12 секунди. Ван дер Флойтен е и вицешампион с отбора на Нидерландия от Лондон 2012.

По-рано във финала Кукук, Герда и Ван дер Флойтен единствени преминаха през паркура без наказателни точки.

Кристиан Кукук донесе четвърто злато за германските ездачи от Игрите в Париж и 100-ен олимпийски медал за германския конен спорт. Последното индивидуално олимпийска титла в прескачането на препятствия за Германия е от 1996 година, когато Улрих Кирхоф печели с кон Джус де Помес в Атланта.

"Не съм виждал подобен паркур... това е лудост. Невероятно съм щастлив и горд с Чекер", каза Кукук след състезанието.

Олимпийският шампион от Токио Бен Меър (Великобритания) с кон Далас Вегас Батили остана на девета позиция с 4 наказателни точки.

Шведската звезда в прескачането на препятствия и фаворит за отличията Хенрик фон Екерман, който е настоящият световен шампион и лидер в световната ранглиста, отпадна от финала, след като падна от коня си Крал Едуард.

конен спорт, прескачане на препятствия, индивидуално:
1. Кристиан Кукук (Германия) с кон Чекер 47 - 0 наказателни точки, 38.34 секунди
2. Стив Герда (Швейцария) с кон Динамик де Белем - 4 наказателни точки, 38.38 секунди
3. Майкъл ван дер Флойтен (Нидерландия) с кон Бовил Зет - 4 наказателни точки, 39.12 секунди

Към 16:15 на 06.08.2024 Новините от днес