site.btaНигерия стана първият африкански тим, който се класира за четвъртфиналите в турнир по баскетбол при жените на Олимпийски игри

Снимка: AP Photo/Mark J. Terrill

Баскетболният женски тим на Нигерия записа историческо постижение, след като стана първият африкански отбор, който се класира за четвъртфиналите в историята на Олимпийските игри. Нигерийките се наложиха над тима на Канада със 79:70 (18:18, 19:23, 5:23, 24:19). Езина Калу отбеляза 21 точки за успеха на Нигерия, Елизабет Балогън добави 14, а Промиз Амукамара - 12. Канадката Шей Коли реализира 17 точки. Веднага след победата щастливите нигерийки позираха с флага на страната, който бе взет от феновете по трибуните. Тимът на Канада, който е пети в световната ранглиста, напусна турнира с три поредни загуби и последно място в групата.

Ема Месман отбеляза 30 точки и спечели 11 борби при победата на Белгия над Япония с 85:58 (19:7, 20:16, 22:16, 24:19). Японките спечелиха сребърните медали в Токио преди 3 години, но сега отпаднаха с 3 загуби още в групата. Белгийките се нуждаеха от успех с 27 точки, за да се класират за следващата фаза и те постигнаха точно такава победа. За първи път "котките" поведоха с 27 точки при 71:44 след тройка на Беки Маси и запазиха разликата до края.

Олимпийският шампион САЩ се наложи над тима на Германия с 87:68 (16:19, 25:10, 28:17, 18:22). Така американките са на първо място в Група "C" с три победи, а германките завършиха втори с 5 точки. Джаки Йънг отбеляза 19 точки за тима на САЩ, а Сату Сабали бе най-резултатна за германките с 15.

В късния мач от деня тимът на Австралия надигра Франция със 79:72 (19:17, 15:17, 25:16, 20:22). След първото полувреме двата тима се оттеглиха при равенство - 34:34, но след това австралийките бяха по-настойчиви. Франция обаче оглави класирането в Група "B", а Австралия е втора със същия точков актив. Тес Магден отбеляза 18 точки за австралийките, Ези Магбедор добави 14. За Франция се отличи Габи Уилямс с 15 точки и 4 борби.

Към 02:24 на 05.08.2024 Новините от днес