site.btaОБНОВЕНА Матю Ебдън и Джон Пиърс станаха шампиони на двойки мъже по тенис на Игрите в Париж, Тейлър Фриц и Томи Пол завоюваха бронзовите отличия

снимка: AP Photo/Andy Wong

Австралийците Матю Ебдън и Джон Пиърс спечелиха титлата на двойки мъже в турнира по тенис на Олимпийските игри в Париж.

Ебдън и Пиърс победиха на финала четвъртите поставени Раджийв Рам и Остин Крайчек (САЩ) с 6:7(6), 7:6(1), 10:8 за малко повече от два часа на корта.

Двубоят беше изключително равностоен. двете двойки си размениха по един пробив в първия сет, но американците спечелиха тайбрека с 8:6, за да поведат в резултата. Във втората част отново дуетите загуби по едно от свите подавания, но този път в тайбрека Ебдън и Пиърс доминираха изцяло и след 7:1 изравниха.

В шампионския тайбрек австралийците поведоха със 7:2. При 9:5 те загубиха три поредни разигравания, но успяха да затворят мача с 10:8 и да завоюват златните медали.

Това е едва второто олимпийско злато в тенис на двойки мъже за Австралия, след като Тод Уудбридж и Марк Удфорд спечелиха в Атланта 1996. Пиърс добави златото към бронза, който спечели в смесените двойки заедно с Ашли Барти на Игрите в Токио. Ебдън се изкачи на върха в световната ранглиста на двойки през февруари, след като спечели титлата на Откритото първенство на Австралия с Рохан Бопана, а в момента заема третата позиция.

40-годишният Рам, един от тримата бивши номер 1 в света на двойки на корта в този мач и многократен шампион от Големия шлем, има сребърно отличие на смесени двойки заедно с Винъс Уилямс в Рио 2016.

В спор за бронзовите отличия третите поставени Тейлър Фриц и Томи Пол (САЩ) победиха Томаш Махач и Адам Павлашек (Чехия) с 6:3, 6:4 за 70 минути.

Американците водеха през целия мач. Те взеха аванс с 5:1 по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част Фриц и Пол започнаха с пробив, пропиляха три мачбола в деветия гейм и още три в десетия, но затвориха мача със седмата си възможност.

Снощи Махач и Катержина Синиакова станаха шампиони при смесените двойки, но две той не успя да спечели второто отличие от Игрите в Париж.