site.btaГермания и Словения си осигуриха четвъртфинали на олимпийския хандбален турнир за мъже, първа победа за домакина Франция

снимка: AP Photo/Brian Inganga

Роденият в Латвия хандбалист Ренарс Ушчинс се отличи с осем гола днес и допринесе за победата на германския национален отбор в четвъртия мач от турнира на Олимпийските игри в Париж и влизането му на четвъртфиналите. Германия победи Испания с 33:31 (20:18) и си върна 1-ото място в група А, след като в предишния кръг те бяха победени от Хърватия.

Латвиецът, който е син на истинска икона в хандбала в Прибалтика, е номер 1 по реализация за Германия в три от първите четири мача на турнира. Йоханес Гол отбеляза седем точни удара от девет, но голяма роля за победата на германците имаше и вратарят Давид Шпетс, който спаси няколко опасни удара на съперника в последните минути на мача. За испанците с десет попадения се отличи Алеиш Гомес, който отправи 13 удара. Бронзовите медалисти от Токио имат 4 точки и остават в битката за квота на четвъртфинала.

Вторият отбор, който си гарантира предсрочно място на четвъртифналите, е Словения, която днес се справи с Япония с 29:28 (15:15). Цели 14 гола за словенците вкара Алекс Влах, който до момента има 20 от началото на турнира. 4 добави Дино Бомбач.

Отборът на Словения превъзхождаше с физика и опит, но трябваше да свикнат с малко необичайния хандбален стил на японците след грубо начало и пасив от 2:5. В 11-ата минута те им дишаха във врата (5:6), а пет минути по-късно след контраатака и гол на Юре Доленц изравниха при 9:9. Въпреки че играха без звездата си Борут Мачковшек, чак в 43-ата минута те започнаха да налагат стила си – 20:18. В последните пет минути японците опитаха с всякакви способи да обърнат хода, но защитата на Словения се справи.

Третите от последноот Европейско първенство Швеция постигнаха втора победа -38:27 над Хърватия. Лукас Пелас вкара 9 гола за скандинавците.

Така в групата Германия и Словения имат по 6 точки, а за другите две места трябва ще спорят Швеция, Испания и Хърватия, които са с по 4. Япония няма актив.

В група В домакините и олимпийски шампиони от Франция постигнаха първа победа – 28:21 над вече отрадналия отбор на Аржентина. Малко по-рано тотално доминиращият до момента състав на Дания – сребърни медалисти от Токио постигна нова победа. Датчаните прекършиха Унгария с 28:25 и нови 8 гола от голмайстора на турнира Матиас Гисдел.

Датчаните са единственият отбор в мъжкия хандбален турнир в Париж, който има пълен актив – 4 победи от 4 мача и е вкарал 133 гола. Норвегия падна с 25:26 от Египет и остана на 2-о място с 6 точки, а египтяните с успеха си гарантираха място на елиминациите.

Французите, които са олимпийски шампиони от Токио, имаха изеннадващо сериозни проблеми и в първите три мача взеха само една точка. Днес обаче с 8 гола на един от най-скъпите хандбалисти Юго Дека те се справиха с аржентинците, като на полувремето водеха с 15:8. Но работата им още не е свършена, тъй като в неделя трябва да победят Унгария.

Дания води в групата с 8 точки, Норвегия има 6, а трети е Египет с 5. Франция и Унгария следват с 3 и 2, а Аржентина е без актив.

12-те отбора са разпределени в две групи по 6, а напред продължават първите четири от всеки поток. Последните срещи в предварителната фаза са на 4-и този месец, неделя.

Към 02:19 на 03.08.2024 Новините от днес