site.btaЧетириточково изпълнение спаси Франция от сензационна загуба срещу Япония, Канада записа втора победа в олимпийския турнир по баскетбол

Виктор Уембаняма бе най-резултатен за победата на Франция над Япония / снимка: АП/Michael Conroy

С рядко срещаното четириточково отиграване на гарда Матю Стразел Франция се спаси от неочаквана загуба от Япония във втория си мач от олимпийския турнир по баскетбол за мъже.

Във Вилньов д'Аск домакините на Игрите спечелиха с 94:90 (32:25, 17:19, 20:20, 15:20, 10:6) след продължение, след като Стразел вкара тройка с фаул 10 секунди преди края, за да изравни резултата при 84:84 и да измъкне "петлите" от една наглед невъзможна ситуация.

Французите, които на предишната Олимпиада в Токио достигнаха до финала, бяха поставени под огромно напрежение от отстъпващия им значително като ръст японски отбор. Азиатците изоставаха през по-голямата част от мача, но пасивът им бе малък и те успяха да натиснат в самия край на редовното време. При резултат 80:80 в последната минута Юки Кавамура реализира четири последователни наказателни изстрела, за да даде преднина на японците от 84:80, но изпълнението на Стразел прати мача в продължение.

В него Франция вкара първите осем точки и макар Япония да реализира две последователни тройки, до обрат не се стигна.

За французите това бе втора поредна победа в група "В", а най-резултатен за нея бе 222-сантиметровият Виктор Уембаняма с 18 точки. Стразел прибави 17 точки, а Еван Фурние реализира 14.

За Япония над всички се извиси 172-сантиметровият Кавамура, който отбеляза 29 точки. С 24 точки за 28 минути в игра завърши крилото на Лос Анджелис Лейкърс Руи Хачимура, който обаче бе изгонен за две умишлени нарушения.

Поражението остави Япония с две загуби и "самураите" ще се надяват на успех в последния си мач над Бразилия, за да продължат към четвъртфиналите.

В определяната като "група на смъртта" група "А" Канада записа втора поредна победа след 93:83 (26:28, 19:21, 27:21, 21:13) над Австралия.

"Кленовите листа" изоставаха с четири точки на полувремето при 45:49, но успяха значително да заздравят защитата си през вторите 20 минути, което се оказа решаващо за успеха им.

Ар Джей Барет вкара 24 точки за победителите, а Шай Гилджъс-Алекзандър и Дилиън Брукс се отчетоха с по 16 точки.

За Австралия Джош Гиди приключи с 19 точки, а 16 вкара Джок Лендейл.

В друг мач от тази група Испания победи 84:77 (21:22, 28:13, 13:21, 22:21) Гърция и постави елините на ръба на елиминацията.

Европейските шампиони изиграха много силна втора четвърт, в която вкараха 28 точки срещу 13 за гърците и пътят обратно в срещата за южните ни съседи се оказа невъзможен.

Санти Алдама бе най-резултатен за първата победа на испанците в турнира с 19 точки, а Серхио Юл отбеляза още 13.

За Гърция Янис Адетокунбо бе най-полезен с 27 точки, но единствено Василис Толиопулос от съотборниците му с 14 точки премина границата от десет.

Към 23:25 на 30.07.2024 Новините от днес