site.btaЗащитаващият титлата си олимпийски шампион по спортна гимнастика Дайки Хашимото: "Бях загубил увереност, че ще спечелим златен медал"

снимка: AP Photo/Charlie Riedel

Защитаващият титлата си олимпийски шампион в многобоя по спортна гимнастика Дайки Хашимото е доста емоционален в последните месеци, но снощи успя да вземе златото в отборната надпревара на Игрите в Париж.

Още през май контузия го принуди внезапно да се оттегли от турнира NHK Trophy, който се надяваше да бъде генерална репетиция за него. Все още лекувайки контузия на пръста, той се присъедини към съотборниците си в тима за Олимпиадата за тренировъчния лагер на отбора, въпреки че се съмняваше дали ще успее да изведе отбора до златния медал, който неговата нация очакваше.

"Честно казано, започнах да губя увереност. Когато лагерът приключи, все още не можех да си представя как ще спечелим това злато", каза Хашимото след финала на отборното състезание снощи.

Това чувство на съмнение изглеждаше изчезнало преди два дни, когато той влезе в зала "Берси", но в квалификациите той не беше убедителен. На висилка японецът се приземи на ръце и крака, като по този начин провали шанса си да стигне до финала и да защити титлата си на този уреда.

"Станах пречка за отбора и това отново ми се стори много тежко", каза той.

Япония се надяваше да оглави квалификациите, но трябваше да се задоволи с второто място след Китай.

"В трудните моменти ми помогнаха непоколебимата решителност и постоянната подкрепа на моите съотборници", каза Хашимото.

"Всеки път, когато отварях вратите на тренировъчната зала, всички те говореха как искат да спечелят златния медал. Виждайки това, наистина почувствах от дъното на сърцето си, че искам да направя всичко възможно за този отбор", добави той.

В понеделник Хашимото взе отборната титла, но се нуждаеше от поредна подкрепа от съотборниците си. Японецът падна при изпълнение на кон с гривни и след оценка от 13.100 точки тимът му изостана на пето място в средата на финала.

"В момента, в който паднах, си помислих: "О, не, пак ще загубим златото заради мен. Но когато приключих, останалите ми казаха: "Не се предавай. Все още можем да го направим", каза гимнастикът, който беше част от японския отбор, който завърши втори след Русия на Игрите в Токио.

След като остана само един от шестте уреда, златният медал на Китай изглеждаше почти сигурен, тъй като Япония изоставаше с повече от три точки - огромен дефицит, който можеше да бъде преодолян само при условие, че японците изпълнят серия от почти безупречни съчетания, китайците допуснат много сериозни грешки. За щастие на Япония, точно това се случи на висилка.

Последният от тима, който се състезава, Хашимото постигна стабилно представяне от 14.566, за да даде на отбора си общо 259.594 точки. Това изискваше последният китайски състезател да постигне невероятните 15.265 точки, за да се изравни с Япония. Бохън Чжан не успя да постигне тази цел.

"Невероятно съм щастлив. Много е различно от индивидуалния медал. Всички се прегръщахме като луди. Чувствам, че този медал затвърди нашата силна връзка още повече", завърши японецът.

Към 16:24 на 30.07.2024 Новините от днес