site.btaПобеди за световния шампион Германия и домакина Франция в баскетболния турнир при мъжете на Олимпиадата

снимка: AP Photo/Mark J. Terrill

Световният шампион Германия и домакинът Франция започнаха с победи в група "В" на олимпийския турнир по баскетбол за мъже в Париж.

Германия се наложи убедително над Япония с 97:77 (28:21, 24:23, 22:17, 23:14), докато "петлите" надиграха Бразилия със 78:66 (15:23, 24:13, 18:9, 21:21) в първите си срещи.

27 хиляди души аплодираха аутсайдера Япония в продължение на 40 минути на сблъсъка на "Стад Пиер Мороа", но германците не допуснаха изненада в първия ден на турнира.

Тимът на Германия поведе с 52:44 до почивката и не изпусна инициативата през второто полувреме. Това бе най-резултатния мач на състава на Олимпийски игри, след като отбеляза 99 точки срещу Нигерия през 2021 година в Токио.

Франц Вагнер бе най-полезен за успеха с 22 точки и 6 борби, а Даниел Тайс добави 18 точки и 7 борби. Той демонстрира 100-процентова успеваемост при стрелбата. Последният баскетболист, реализирал поне 18 точки без пропуск бе Дуейн Уейд за САЩ срещу Китай през 2008 година.

За Япония Руи Хачимура завърши с "дабъл-дабъл" с 20 точки 10 борби.

"Това е най-големият турнир в света. Има много качествени играчи, но в същото време ние знаем на какво сме способни и ще опитаме да изпълним целта си мач след мач", заяви гардът на Германия Денис Шрьодер.

В продължение на една четвърт и половина нервите на феновете по време на двубоя между Франция и Бразилия бяха доста опънати, след като бразилците имаха аванс от 23:15 след 10 минути игра, а разликата достигна 12 точки преди домакините да започнат да топят пасива си и да стигнат до равенството минута преди почивката при 36:36. Те водеха с 39:36 в края на първото полувреме.

След подновяването на играта французите поеха водачеството и натрупаха аванс от 57:45 преди заключителната четвърт.

Носейки тежестта на очакванията и надеждите на домакините младата звезда Виктор Уембаняма показа зрялост и беше водеща сила за победата, завършвайки с 19 точки, 9 борби, 2 асистенции, 4 отнети топки и 3 чадъра. Андрю Албиси добави 19 точки, 5 борби и 2 асистенции за Франция.

Центърът на Франция Руди Гобер допринесе със 7 точки, 3 борби и 2 чадъра и се изкачи с едно място във вечната класация по чадъри на Олимпийски игри с общо 20. Начело в списъка е испанецът Пау Гасол с 47.

За Бразилия Кристиано Велисио се отчете с 14 точки и 6 борби.

Към 23:21 на 27.07.2024 Новините от днес