site.btaАнтоанета Стефанова зае трето място на силния турнир по ускорен шахмат за жени в китайския град Сиан

Антоанета Стефанова / снимка: БТА

Гросмайстор Антоанета Стефанова завърши на престижното трето място на турнира по ускорен шахмат за жени в китайския град Сиан.

Надпреварата в столицата на провинция Шанси се провежда за пети път. Тя се организира от Китайската шахматна федерация и събира на едно място почти всички най-силни шахматистки в света. Тази година сред участничките бяха настоящата световна шампионка Цзю Вънцзюн, бившите световни шампионки Стефанова и Тан Чжони, носителката на Световната купа Александра Горячкина, както и 14-годишната сензация Миаои Лу.

Стефанова приключи деветкръговия турнир с актив от 6 точки, с колкото остана и втората Ставрула Цолакиду от Гърция. Победителка с 6,5 точки стана китайката Тан Чжони.

По пътя си към третото място Антоанета Стефанова записа пет победи, две ремита и две загуби, като особено впечатляваща бе победата ѝ в последния кръг над световната шампионка и номер 1 в схемата Цзю Вънцзюн. Това позволи на българката да изпревари съперничката си и да се изкачи от четвърто на трето място в крайното класиране.

Участие в турнира в Сиан взеха общо 20 шахматистки от цял свят, като средният коефициент на турнира бе 2358 ЕЛО точки.

Към 13:30 на 22.07.2024 Новините от днес